Дівчата та чоловіки з обличчя тварин
Свята

Пурім у 2025 році

Пурим – єврейське релігійне свято, яке відзначається з особливим розмахом. У 2025 році він розпочнеться ввечері 13 березня і завершиться із заходом сонця 14 березня (за григоріанським календарем, прийнятим у більшості країн). Вихідні дні для урочистостей не виділяються (це будуть четвер та п'ятниця), але галасливі карнавали пройдуть у всіх містах Ізраїлю.

Історія

Урочиста дата пов'язана з порятунком євреїв у Стародавній Персії. Коли Єрусалим був розгромлений, його народ опинився у полоні. Після приходу до влади перського царя Артаксеркса ситуація стала небезпечною. Підступний радник імператора Аман прагнув позбутися євреїв (йому не подобалося їхнє нешанобливе ставлення до його персони). Тому він попросив у царя дозволу певного дня безкарно вбивати представників нації. Жереб, який покинув Аман, випав на 13 день місяця адар.

Дівчина та чоловік у вбраннях

Імператор погодився, бо не знав, що його дружина Естер (Естер) була єврейкою. Коли чутки про плани радника дійшли до жінки (про це їй розповів двоюрідний брат Мордехай), вона постила добу і молилася про долю свого народу. Потім вона влаштувала розкішний бенкет, який так вразив чоловіка, що він пообіцяв виконати будь-яке бажання дружини. Дружина пояснила ситуацію та попросила скасувати указ. У сказі цар повісив радника, але відмовитися від свого задокументованого розпорядження не зміг.

У результаті імператор видав новий указ, що дозволяє єврейському народу захищати свої життя та майно. Змовників було знищено, а юдеї влаштували грандіозне свято на честь перемоги над ворогом.

Дати найважливішої події увійшли в історію, а пам'ять про них збереглася у святі, названому на честь слова «пур», що означає «жереб». Жителі Ізраїлю і сьогодні дякують Богові за те, що сумна доля, яка випала на їхню частку в той час, щасливо минула їх.

Традиції

Напередодні свята Пурім євреї відзначають ще одну дату, пов'язану з історичною подією (пост Есфірі). Це лише один, але дуже важливий для віруючих день, протягом якого вони обмежують себе у вживанні борошняного (можна їсти овочі, фрукти, рибу та м'ясо), а також моляться, каються у негідних вчинках та переосмислюють життя.

Якого числа слід витримувати пост на честь Пуріма, визначається за місячним календарем. 2025 року він випаде на 13 березня. Цього ж дня у синагозі проходить читання Свитка Естер (книги, що розповідає про свято та роль цариці у долі єврейського народу). Прочитати або прослухати її повинен кожен єврей чоловік старше 13 років і кожна жінка старше 12 років.

Після читання починається галасливі веселощі, що символізують щастя з приводу трагедії, що не відбулася. Мешканці Ізраїлю накривають багаті святкові столи. У меню часто включають курячий суп з галушками, рис, пельмені, м'ясні та овочеві страви, плетений хліб. Обов'язковим частуванням також є трикутні пиріжки із солодкою начинкою та символічною назвою «вуха Амана» (судячи з деяких джерел, лиходій-радник мав вуха незвичайної форми).

Вживання вина вітається навіть у великих кількостях. Вважається, що якщо людина починає плутати імена учасників історії через випитий алкоголь, вона добре відзначила свято. Втім, це необов'язкова умова. Головне – у ці дні є від душі та веселитися.

Також у свято прийнято жертвувати їжу нужденним та вручати близьким смачні подарунки. Родичам і друзям, зустріч із якими в Пурим неможлива, відправляють посилки із двома видами їжі. Зазвичай це солодощі, випічка та горіхи. Іноді також надсилають консервовані продукти, сік чи вино.

У всіх ізраїльських містах на честь урочистої події влаштовуються карнавальні ходи та театралізовані вистави. Більшість постановок мають історичний характер, але з кожним роком програма стає дедалі різноманітнішою.

Особливості карнавалу

Учасникам карнавальної ходи пропонується змінитись до невпізнання. Таке перетворення не лише символізує щасливу зміну долі народу, а й обіцяє зміни на краще в житті кожної людини, яка зображає цього дня когось іншого. Проте, є деякі правила.

  1. Чоловік не може одягнутись як жінка, і навпаки (це вважається порушенням заборони Тори). Правило не відноситься до фантазійних образів, які не мають чіткої статевої приналежності.
  2. Костюм не повинен оголювати інтимні частини тіла, але межі скромності останніми роками значно розширилися. Деякі жінки в ці дні одягають короткі спідниці або вбрання з блискучого матеріалу, що нагадують відкриті купальні костюми.
  3. Дозволяється розфарбовувати обличчя яскравими фарбами або прикривати його маскою, одягати кольорову перуку, будь-який головний убір. Фантазія практично нічим не обмежена.

Люди в карнавальних вбраннях

У свято вбираються і дорослі, і діти. Під час ходи на вулицях Ізраїлю можна зустріти історичних персонажів, арлекінів, героїв казок, сучасних мультфільмів та ін. Будь-хто може приїхати до Ізраїлю і помилуватися яскравим незабутнім карнавалом. Достатньо дізнатися, якого числа починається Пурім, і приєднатися до веселощів. Нагадаємо, що у 2025 році це буде 14 березня.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.