Дівчата над багаттям
Свята

Батьківський день (Радониця) у 2025 році

Батьківський день (Радониця) у 2025 році буде 29 квітня. У це свято прийнято поминати померлих, передусім батьків. Він надзвичайно популярний у східних слов'ян. За більш ніж тисячолітню історію існування увібрав у себе язичницькі та християнські традиції, звичаї. Сьогодні його дата рухлива та щороку змінюється. Вона залежить від Воскресіння Христового і припадає на дев'яту добу після нього.

Історія

Свято виникло задовго до хрещення Русі. Радуницями називали богів — покровителів померлих. Язичники вірили у потойбічний світ, проте не ділили його на Рай та Пекло. Вважалося, що після смерті, що залишили тіло душі, вирушали в край під назвою Ірій. З живих істот до нього мали доступ птахи. Життя там не сильно відрізнялося від того, що було на Землі. Небіжчик міг відвідувати близьких у спеціально відведені дні. Останні були прив'язані до аграрного календаря та залежали від дати закінчення городних робіт.

Стародавні слов'яни думали, що душі померлих мали паранормальні здібності і могли впливати на погоду, врожайність рослин, плодючість свійських тварин. Тому їх усіляко задобрювали: танцювали, співали, грали в ігри. Святкування могли затягуватись на тиждень.

Дівчата над багаттям

Християни почали відзначати Радоницю у XIV столітті. Її назву залишили, проте наділили іншим значенням. Згідно з православною версією, Радониця означає радість, оскільки вона припадає на період 40-денного святкування Великодня. Цього дня живі почали ділитися з покійними новиною про воскресіння Божого Сина. Церква закликала народ не сумувати про звільнення рідних, а радіти Великодню та сподіватися на воскресіння в майбутньому всього людства та вічне життя.

Звичаї

Традиція відвідувати цвинтарі зародилася ще під час язичництва. Слов'яни влаштовували трапези. Частину їжі закопували в землю біля могил, щоб вони потрапили до потойбічного світу. Після приходу додому на підвіконня ставили ємність із водою, поверх якої клали шматочок хліба. Увечері, під час вечері, на столі розміщували три чисті тарілки, щоб душі померлих могли тричі поїсти. На ніч топили лазню. До неї вносили нове лазневе приладдя та свіжий одяг. Після того — йшли, щоб не заважати покійним митися. Вранці на рештках золи проводили ритуали.

Сьогодні святкування Радониці розпочинають із відвідин церкви. Святкові служби стартують напередодні увечері та тривають до ранку. У віруючих беруть список імен покійних рідних, щоб священик згадав їх під час ранкової служби. Після відвідин храму народ вирушає на цвинтар. Багато хто несе з собою їжу, проте священики закликають відходити від цього. Вони стверджують, що найкращий спосіб поминання — молитва, а їжу краще роздати нужденним. Поминальну трапезу краще влаштувати вдома. На вечерю можна приготувати кутю, млинці та улюблені страви покійних.

До Батьківської суботи, що розпочався у березні 2025 року, Великий піст вже закінчиться. Віруючі зможуть дозволити собі будь-яку їжу, зокрема м'ясну.

Що можна і не можна робити

Як і в будь-яке інше народно-християнське свято у Радониці існують свої заборони. Цього дня не можна:

 1. Згадувати у храмі про самогубців. Молитися за грішників можна лише вдома.
 2. Займатися садовими та городними роботами, тобто турбувати землю. Слід спеціально дізнатися, якого числа у 2025 році батьківський день, щоби подібні справи зробити заздалегідь або відкласти на потім.
 3. Пліткувати, скандалити, вживати лайливі слова.
 4. Зловживати алкоголем.
 5. Робити пропозицію руки та серця. Небезпечно тим, що шлюб буде недовгим.
 6. Вінчатися. Вселенський день поминання померлих — переддень пісного дня.

Всупереч поширеній думці на Радоницю можна прибирати на могилах. Також дозволено працювати. Не вважається гріхом. У поминальний день хрестять дітей. Єдиний момент — обряд непросто організувати через те, що священики зайняті поминанням покійних та відвідуванням кладовищ.

Прикмети

Знаючи, якого числа Батьківська субота у 2025 році, можна передбачити майбутнє, залучити до життя позитивне та запобігти негативному. З цим днем ​​пов'язана маса давніх прикмет. Деякі з них дійшли до наших днів. Зокрема:

 1. побачити веселку чи зорепад — життя буде щасливим.
 2. Заморозки — до мізерного врожаю.
 3. Відмовити в милостині весь рік мати фінансові проблеми.
 4. Похмура дощова погода — до холодного літа та застудних захворювань.
 5. Помітити ворона на цвинтарі — на смерть, треба бути обережним.
 6. Сильний вітер – до труднощів.
 7. Молодий місяць — до великої кількості ягід влітку і грибів — восени.
 8. Червоно-жовтогаряче небо — до урагану.
 9. Зустріти граків — до теплого затяжного літа.
 10. Вмитися радоницькою дощовою водою — позбутися хвороб і гріхів.
 11. Першим прийти на цвинтар — на рік отримати допомогу від покійних.
 12. Плакати і сумувати — турбувати душі покійних.
 13. Не організувати вечірню поминальну трапезу — отримати низку бід і неприємностей.
 14. На могилі невідомо звідки взялися квіти — до покійного приходили злі духи.

Сни на батьківську суботу часто бувають віщими. Їх тлумачать не з допомогою сонників, а з особистих асоціацій.

Вже відомо, якого числа буде Радониця у 2025 році. Через прив'язку до Великодня вона може випадати лише на вівторок. Офіційного вихідного з її приводу не передбачено. При цьому більшості віруючих цього дня доведеться на роботу. Однак не варто засмучуватися. Молитва, прочитана вдома, має таку ж силу, як і церковна, а час для поминального вечері зможе виділити кожен.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.