Сонце в небі
Свята

День літнього сонцестояння у 2025 році

День літнього сонцестояння – цікаве астрономічне явище. У 2025 році його можна буде спостерігати 21 червня (20 числа цього ж місяця воно буває у високосні роки). У давнину найдовшому світловому дню приписували містичне значення. І сьогодні деякі прислухаються до старовинних забобонів, пов'язаних із ним.

Астрономічне пояснення

Рухаючись орбітою, Сонце приймає різні позиції. За ними в астрономії визначається зміна пір року. Вирізняють осіннє і весняне рівнодення (коли день і ніч мають рівну тривалість), літнє і зимове сонцестояння (коли світлий час доби максимально перевершує темне і навпаки). 2025 року в Північній півкулі ніч почне подовжуватися з 22 вересня.

Сонце в небі

Взимку найкоротшим днем ​​буде 21 грудня (Сонце буде дуже низько над горизонтом). 20 березня 2025 року знову настане рівнодення (день зрівняється з ніччю). З приходом літнього сонцестояння планета підніметься максимально високу точку. Тому світло буде з ранку до найпізнішого вечора (протягом 17 години та 33 хвилин на Московській широті). Звичайним спостерігачам може здатися, що Сонце завмерло в одному положенні. Такий ефект досягається за рахунок найменшого нахилу осі обертання Землі.

У Південній півкулі все відбувається навпаки. Зимове сонцестояння тут посідає червень. Найкоротша ніч спостерігається у грудні.

Історія

У давнину Сонцю надавалося велике значення. Тому багато народів вважали важливою дату, пов'язану з його тривалим перебуванням у зеніті. У слов'ян із цією подією збігалося веселе літнє свято Купала (числа змістилися лише після переходу на григоріанський календар).

Вважалося, що обряди, що відбуваються цієї особливої ​​доби, впливають на події наступного року, залучають удачу, здоров'я та щастя. Навіть із встановленням на Русі християнства повністю знищити язичницькі вірування не вдалося. Деякі люди й сьогодні відзначають це народне свято із містичним ухилом.

Традиції

Стародавні люди вірили, що, перебуваючи на небі протягом тривалого часу, Сонце наповнює Землю величезною кількістю енергії. Передбачалося, що силу можна черпати з усіх природних джерел. Тому багато хто намагався вставати якомога раніше, вмиватися ранковою росою для краси та молодості, а також здійснювати ранкову прогулянку мокрою травою, заряджаючи здоров'ям. Також прийнято було робити обмивання у водоймах чи відвідувати лазню для очищення тіла та душі.

День проводили у радісному настрої, намагаючись більше спілкуватися з рідними та близькими, мріяти та будувати плани на майбутнє (сумувати та скаржитися на проблеми було заборонено). Збирали лікувальні трави, заварюючи та засушуючи їх. Будинки прикрашали зеленню та квітами з метою продовжити літо, зробити життя красивим, наповненим яскравими фарбами.

Увечері палили багаття. Багато хто стрибав через вогонь, щоб стати здоровішими, захиститися від псування та пристріту, вступити в щасливий шлюб. Інші просто милувалися полум'ям, танцювали поруч із ним, зверталися до сил природи з проханням подарувати гарний урожай та зберегти мирне життя у селі. Часто багаттям надавали вигляду Сонця, помістивши в центр колесо.

Сьогодні подію відзначають спокійніше. Люди медитують, намагаючись зарядитись сонячною енергією, гуляють на природі. Вечори проводять біля вогнищ чи камінів, запалюють свічки. Дехто досі переконаний, що у цей день Всесвіт сприяє реалізації найзаповітніших бажань. Тому варто сміливо мріяти та просити її про допомогу.

Прикмети

Раніше особливу увагу звертали на погодні умови найдовшої світлової доби. Вважалося, що:

  • рясна ранкова роса з'являється до багатих урожаїв овочів;
  • дощ віщує затяжну посуху та проблеми з продовольством;
  • Велика кількість зірок на небі означає появу безлічі грибів у лісах.

Цікаві факти

У цей день можна побачити:

  • ранкові промені, потрапляючи у вікно Храму Сонця в Мачу-Пікчу, висвітлюють церемоніальний камінь;
  • у Стоунхенджі світило піднімається точно за кам'яним каменем (якщо дивитися з центру споруди);
  • в Єгипті Сонце сідає рівно між пірамідами Хуфу та Хафра (якщо стояти поряд із Сфінксом).

Є думка, що Стоунхендж створили для проведення церемоніальних обрядів під час сонцестоянь. І сьогодні тисячі туристів приїжджають туди, щоб доторкнутися до загадкових каменів (це дозволено лише у найдовші світлові дні).

У Фінляндії це явище називають Юханнусом. При цьому вона визнана державним святом. Фіни відзначають подію за містом, влаштовуючи галасливі посиденьки біля вогнищ та відпочиваючи від повсякденних турбот.

У Китаї сонцестояння називається урочистістю сил Інь. Це жіноче свято, яке нагадує російське 8 березня. Відповідно, чоловіків та їхню енергію Ян китайці вшановують у найкоротший день року.

Жінки у Китаї

Астрономічне явище можна побачити з інших планет. Наприклад, на Марсі воно нагадує видовище, яке відкривається із Землі. На Урані цей період триває не добу, а кілька років.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.