Люди в костюмах на сцені
Свята

Сагаалган у 2025 році

Сагаалган, інакше Білий місяць – культове буддистське свято, яке часто називають бурятським Новим роком. Його традиційно відзначають у республіці Комі, Калмикії, Бурятії і Алтаї. Фіксованого часу, з якого числа розпочнеться оновлення природи, людської свідомості, немає. Святкову дату обчислюють щорічно і у 2025 році вона настане в Росії 29 січня.

Коли відзначають

День, коли приходить Сагаалган, розраховують за місячно-сонячним календарем. Дата прямо пов'язана з першим у поточному році молодим чоловіком, припадає на період з початку січня до закінчення березня. Однак у різних місцях, де проживають буддисти, датування трохи відрізняються, оскільки розрахунки враховують особливості регіону. Свято випадає у 2024 на 10 лютого, а у 2025 відзначатимуть 29 січня, у середу.

Хоча прихід Білого місяця порівнюють із Новим роком, зв'язку з настанням півночі немає. Буддисти зустрічають свято вранці – о 6-8 годині. У цей час можна простежити розташування життєвих ліній на долоні. Крім того, рано-вранці молитви і ритуали, що проводяться, набувають особливої ​​сили.

Люди в костюмах на сцені

Суть свята

На території Росії проживає кілька національностей, які традиційно дотримуються буддизму, і всі вони відзначають Білий місяць. Назва свята звучить по-різному:

  • жителі Туви святкують Шагаа;
  • у Забайкальському краї зустрічають Сагаалган;
  • для татар Сибіру настає Цаган ай;
  • на Алтаї проводять Чага-Байрам.

Незважаючи на різні назви, суть події не змінюється. Після Сагаалгана приходить Білий місяць, протягом якого потрібно очищати свою душу, роблячи добрі справи.

Історія

Святкування розпочалося у давнину біля Монгольської республіки, жителі якої відзначали кінець заготівлі молочних продуктів, необхідні зимового періоду. До XIII століття дата випадала на осіннє рівнодення, коли тварини вже давали приплід і не було проблем із приготуванням святкових страв. Але хан Хубілай, захоплений китайською астрологією онук знаменитого Чингісхана, змінив датування, перенісши його на весняне сонцестояння.

У Росії її буддійське свято не відзначали – релігійні традиції не підтримувалися владою. Але народи зберегли обряди, пов'язані з урочистою датою. Наразі зустріч Білого місяця набула народного статусу та оголошена вихідним днем ​​на території Калмикії, Тиви, Бурятії, Агінського округу, республіки Алтай. З 2011 року подія включена до переліку Юнеско, як нематеріальна спадщина.

У Китаї не святкують Сагаалган. Але традиційний китайський Новий рік за датуванням та звичаями нагадує буддійський.

Традиції

Сагаалган переважно сімейне свято, до якого готуються заздалегідь, виставляючи підношення з молочних та м'ясних продуктів. Але на його переддень дотримуються одноденного посту. Привітання близьким та родичам приносять наступного дня, обов'язково одягнувши національний головний убір. На другий день відвідують далеких родичів.

Не обходиться без подарунків – жінки отримують посуд та гарні тканини, чоловіки – зброя. Діти протягом 5 днів звільнено від шкільних занять. У ніч урочистої дати в дацанах проводять благання божествам з проханням дарувати світ, успіх, здійснюють ритуали на згадку про покійних.

Як відзначають Сагаалган

Цілий місяць влаштовують змагання з боротьби, популярні кінні стрибки, національні ігри. У міських театрах відбуваються концерти та спектаклі, працюють виставкові зали, присвячені культурній спадщині. Проходять народні гуляння із бурятським хороводним танцем – ехор.

Що готують

Першого святкового дня на столі присутні національні страви – кров'яна ковбаса, традиційні буузи, прісні біляші, баранина в густому бульйоні. Обов'язково виставляють сир, сметану, кисле молоко і сир. Алкоголь у буддизмі заборонений продукт, тож святкують на тверезу голову.

Що можна і не можна робити

Перед настанням Білого місяця прибирають у будинку, викидаючи мотлох. Бажано розпочати новий період, позбавившись боргів. Вечір сім'я проводить за спільним столом, а вночі не спить, щоб отримати від богині Лхамо благословення.

Заборонено підносити на вівтар м'ясні блюда, яйця, рибу. Будда не вживав м'яса і порушення заборони може призвести до хвороб.

Цікаві факти

Вперше про буддійську урочистість повідав знаменитий венеціанець Марко Поло, який побував при дворі хана Хубілая.

Не виключено, що назва свята походить від слова сагаалагти, яке вимовляють, запрошуючи гостя скуштувати молочний продукт.

Гріхи людей символізує сміття – непотрібні речі, які урочисто спалюють у храмі чи полі.

Буряти в нарядах та багаття

Протягом 15 діб у дацанах проводять служби, створені задля зміцнення буддизму – хурал.

Напередодні освячують полотно, яке називають «конем вітру удачі». Весь рік воно висить над будинком, захищаючи господарів від хвороб та бід.

Сагаалган є святом очищення та оновлення, під час якого люди позбавляються гріхів, роблять угодні божествам вчинки. Від поведінки людини у Білий місяць залежить подальша доля. Порушення традицій призведе до хвороб та невдач, молитви та дотримання звичаїв подарують успіх та міцне здоров'я на весь рік.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.