Свічки у церкві
Свята

Православні пости у 2025 році

У 2025 році православні зустрінуть 4 головні пости, дати яких є як постійними, так і перехідними. У статті розповімо, якого числа починається і закінчується кожен із них, а також позначимо числа, що випадають на строгий період помірності. Пост для віруючого християнина — період духовного очищення та наближення до духовної досконалості. Дотримання особливих традицій у поведінці та прийнятті їжі сприяє тому, що людина загартовує душу.

Календар постів на 2025 рік

Усі посади православ'я залежно від тривалості поділяються на одноденні і багатоденні, суцільні седмиці. Крім цього, щотижня такі дні як середа і п'ятниця є часом помірності. Слід вибірково ставитись до харчування. Цими днями не рекомендується святкувати весілля, дні народження.

Свічки у церкві

Багатоденні

Згідно з церковним календарем, до багатоденних постів відносять 4. Найтриваліший розпочнеться березні та закінчиться у квітні. У 2025 році вони припадають на такі дати:

Назва Період
Великий 3 березня — 19 квітня
Петров 16 червня — 11 липня
Успенський 14 серпня — 27 серпня
Різдвяний 28 листопада — 6 січня

Великий

Цим постом Спаситель наш Ісус Христос започаткував спасіння народу від гріхів. Ісус був поведений духом у пустелю, де провів 40 днів у утриманні від їжі та спокушався дияволом. Також і сьогодні помірність починається за 40 днів перед Великоднем.

У мусульман цей період згадують на місяць Рамадан, який потребує певної помірності.

Особливо суворим часом у сорокаденний проміжок вважаються перший та останні тижні. Особливу увагу віруючі приділяють саме останньому тижні, після якого слідує Православний Великдень. У чистий четвер необхідно відмовитися від будь-якої їжі, в інші дні прийнятно сухої їжі, в окремі допускається гаряча їжа з маслом і без нього.

У такі свята як Благовіщення Богородиці та Вербну неділю віруючим дозволена до вживання риба. У Лазарєву суботу допускається ікра риби. Страсна п'ятниця починається зі суворої помірності, яка триває аж до винесення плащаниці.

Православні, які зважилися дотримуватися суворості в харчуванні, повинні співвіднести обмеження в продуктах з особливостями здоров'я та складати меню залежно від цього. Традиції не повинні негативно впливати на його стан.

Відмова від їжі символізує духовне очищення, готує християн до світлого свята Великодня, яке необхідно зустрічати з чистим серцем.

Хрестити дитину в цей період можна, але слід утриматися від святкової трапези.

Батьки із сином у церкві біля свічок

Петров

Інша назва — Апостольський. Він починається на тиждень усіх Святих і передує святу апостолів Петра та Павла. Оскільки свято є неперехідним, тривалість помірності залежить від початку Великодня. Початок завжди є понеділок, а завершується у день святкування, 12 липня. Найтриваліший може тривати 6 тижнів, а короткий триває 8 днів.

Петров піст встановлений на згадку про учнів і послідовників Ісуса, святих апостолів, які обмеженням у харчуванні готували себе для поширення світом Євангельських істин.

У понеділок допускається вживання гарячих страв, у середу та п'ятницю — сухоїдність, а в інші дні крупи з олією, риба та гриби.

Успенський

Через місяць настає час наступного періоду — Успенського посту. Він нагадує нам про життя Діви Марії, яка перед відходом проводила час у молитві та обмеження в їжі. Віруючі на її прикладі повинні задуматися про шлях до Царства Небесного.

У четвер віруючі мають можливість вживати приготовані гарячим способом страви без олії, у суботу та неділю можливе вживання олії, а з решти днів лише сухоїдіння.

Різдвяний

Починається після дня, присвяченого апостолу Пилипу, і за 40 днів від Різдва Христового пост має і другу назву — Пилипів. Цей проміжок присвячений принесенню жертви подяки Господу і духовному возз'єднанню зі Спасителем.

Статут прийняття їжі Різдвяного посту перегукується з Петровим до 19 грудня (дня пам'яті Святителя Миколая). Після цього дня допустимо вживання риби у суботу та неділю. Перед святом рибу заборонено.

На святвечір, до пробудження на небосхилі першої зірки, під забороною будь-які страви. Після цього часу можна їсти сочиво, приготовлене із зерен пшениці або рису з родзинками меду.

Сочіво в мисці

Суцільні тижні

Також православні проводять у помірності тижні, який називають суцільними седмицями. У 2025 році вони випадають на такі числа:

Назва Період
Святки 7-18 січня
Митаря та фарисея 10 лютого — 16 лютого
Сирна (масляна) 24 лютого — 2 березня
Пасхальна (Світла) 21 -27 квітня
Троїцька 9 -15 червня

У середу та п'ятницю

Цілий рік щотижня ці дні є суворими для віруючих. Утримання від продуктів у середу пов'язане зі скорботою на згадку про зраду Юди, одного з учнів Ісуса. У п'ятницю за церковною традицією згадують страждання на хресті та смерть Спасителя.

М'ясні та молочні продукти у ці дні під забороною. У Тиждень Усіх Святих також потрібно уникати рибні продукти та рослинні жири. Лише православні свята, які припадають на ці дні тижня, обмеження на олію не поширюється.

Також Церква допускає послаблення для хворих, щоб зберегти сили на молитви Господу. Проте вживання риби для них під забороною.

Одноденні

Одноденних на рік 3:

Назва Період
Хрещенський святвечір 18 січня
Усікнення глави Іоанна Предтечі 11 вересня
Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня

У такі дні заборонено рибні продукти, але допускається вживання рослинних жирів.

Служителі Церкви закликають християн не сприймати обмеження дієти. Воно призначене для духовного очищення, і передбачає насамперед суворість у поведінці та помислах. Обмеження в їжі стає лише помічником у наближенні душі до Царства небесного.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.