Чин прощення у церкві
Свята

Вербна неділя у 2025 році

Вербна неділя святкується віруючими за тиждень до Великодня. Воно буває шостою неділею Великого посту. Дізнатися, якого числа православних відбудеться церковне свято, можна за календарем. 2025 року він випаде на 13 квітня.

Історія

Початкова назва свята — Вхід Господній до Єрусалиму. Він присвячений події, описаній у чотирьох Євангеліях. У цей день люди прийняли Ісуса як Месію завдяки чудовому воскресінню Лазаря. Вони урочисто зустрічали його біля воріт стародавнього міста хвалебними піснями.

Вхід Господній до Єрусалиму

Христос з'явився верхи на ослиці, демонструючи свою приналежність до простого народу. Однак дорогу, якою він їхав, народ встеляв гілками пальм, показуючи свою повагу. На півдні планети головним атрибутом дня залишилися пальмові гілки, які й сьогодні висвітлюються у храмах. На півночі їх замінили на місцеві рослини.

У Росії її обрали вербу, оскільки вірили в її містичні цілющі властивості та здатність захищати від злих сил. Так і виникла друга назва релігійної урочистості — Вербна неділя. Початковий варіант використовується рідко.

Традиції та заходи

У Стародавній Русі на честь урочистої дати влаштовували ярмарки. На них можна було заздалегідь купити вербу, ангелів із паперу, сувеніри для подарунків рідним, солодощі для святкового застілля. З ранку люди торкалися один одного пухнастими гілочками та бажали здоров'я. Потім вирушали до церкви.

Освячені рослини залишали як оберег. У разі хвороби їх використовували для лікування (поміщали біля ліжка). Чоловіки носили їх у кишенях штанів, бажаючи підвищити плідність. Дівчата перев'язували червоною стрічкою і поміщали поряд з іконами, сподіваючись на швидке весілля. Сімейні жінки укладали рослини в ліжечка малюків, захищаючи їх від пристріту.

Храм відвідують і сучасні віряни. Навколо церкви влаштовується хода, яка імітує зустріч Ісуса в Єрусалимі. На всеношному православному чуванні вимовляється особлива молитва, в якій йдеться про привітання Бога. При цьому християни тримають у руках свічки та вербу. Гілочки зрошують святою водою. Віруючі тримають освячені рослини у будинку весь рік. У Попелясте середовище (перед Великим постом) їх спалюють.

Після літургії люди збираються за святковим столом. Гучні гуляння з алкоголем не вітаються. Це тихе сімейне свято, яке рекомендується відзначати у хорошому настрої, без пліток, заздрощів, претензій та образ.

Оскільки особлива неділя входить у Великий піст, на столі не повинно бути м'ясних та молочних продуктів. У меню можна включати крупи з овочами, фрукти, випічку та солодощі. Як виняток дозволено також їсти морепродукти та ікру. Можна випити трохи червоного вина. Важливо лише дотримуватись міри у вживанні їжі та алкоголю.

Прикмети

У минулі часи помітили, якщо у цей день спекотно, то зима буде холодною.

  • розтанутий сніг означав теплий і сухий травень;
  • заморозки говорили про гарну схожість ярих хлібів;
  • безвітряна сонячна погода віщувала тепле літо;
  • дощ обіцяв рясний рік, багатий на врожаї;
  • град попереджав про проблеми із продовольством.

Щоб уникнути втрати врожаю, у бік земельної ділянки кидали гілочку верби. Також деякі висаджували цю культуру біля свого будинку, щоб у сім'ї панували мир та злагода. Хорошою прикметою вважалося і годування птахів, це заняття мало забезпечити благополучне життя.

Цікаві факти

Вхід Господній до Єрусалиму святкують не лише православні християни, а й католики. У цій релігії подія називається Неділею Страстей Господніх, оскільки відразу після неї на церковних службах починають говорити про муки Ісуса. Загалом традиції збігаються. Також відбувається всеношне чування, ходи навколо храмів.

Зазвичай дати Вербної неділі у православній та католицькій релігіях різняться. Вони припадають на різні числа. Іноді не збігаються навіть місяці. Це пов'язано з різницею у юліанському та григоріанському календарях. Однак у 2025 році відбудеться унікальний збіг. Це рідкісний випадок, коли прихильники різних релігій відзначать свято одного дня – 13 квітня.

Цікаво, що пальми та верба – не єдині рослини, що пов'язуються з подією. Наприклад, в Італії святкову неділю називають Пальмовим або Днем олив. Люди висвітлюють оливкові гілки та обмінюються ними на знак дружби, взаєморозуміння, любові та світу.

У Франції до храмів приносять не лише гілки пальми та оливи, а й лавр, самшит, розмарин. Висвітлені рослини вішають у будинках. Також у цей день прикрашають прибудинкові території, автомобілі, вагони метро. У Німеччині та Австрії використовують ліщину, бук, ялівець. У Греції освяченню підлягають квіти, лавр, гілки апельсинових та лимонних дерев.

Верба у кошику

Багато країн вносять у святкування щось своє, але зміст залишається єдиним. Благородство Ісуса, який пожертвував життям заради загального блага, покликане нагадати про важливість добра і віри в кожній людині.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.