Микола Чудотворець
Свята

Нікола Літній у 2025 році

З настанням весни православні християни чекають на свято Миколи Літнього. 2025 року віруючі Росії відзначать день Миколи Чудотворця, згідно з традиціями. Якого числа відзначається православне свято, можна дізнатись у церковному календарі, дата випадає на 22 травня (за старим стилем – 9 травня). Це буде четвер, звичайний робочий день. Свято Миколи Угодника, як його називали на Русі, присвячене урочистому перенесенню мощей святителя з міста Міри (давня Лікія) до італійського собору міста Барі.

Історія

Житіє Миколи Чудотворця розповідає про те, що святитель служив архієпископом у містечку Мири малоазіатської Лікійської колонії. Це було в 3 столітті н. Глибоко віруючий християнин, він багато допомагав бідним, молився за страждаючих від недуг. Давав притулок бездомним, клопотав про кинутих у в'язницю. Таємно залишав гроші для великих родин. Святитель за життя прославився чудесами. Після смерті його останки – мощі, випромінювали пахощі і залишалися нетлінними. Християни з усієї Малої Азії їхали до гробниці священнослужителя, щоби помолитися за рідних і близьких.

У 11 столітті грецької колонії Лікії загрожувала навала турецьких полчищ. Воїни громили, розоряли будинки та храми. У 792 році воєначальник Хумейд попрямував до Мирів, де пограбував поховання сусідньої усипальниці. Італійські віруючі, які особливо шанували архієпископа Миколу, вирішили перевезти мощі святого до міста під назвою Барі. Він був на березі Адріатики.

Микола Чудотворець

Баряни випередили купців, котрі мали намір забрати останки на корабель. Розбитий саркофаг переправили до Італії та помістили до церкви на узбережжі. Переміщення супроводжувалися чудовими явищами. Подія сталася 9 травня за старим літочисленням. Через рік у Барі звели новий храм, присвячений святителю Мірлікійському. На згадку про перенесення мощів православні відзначають день Миколи Угодника.

Дата святкування Миколи Літнього (або Миколи Весняного) у 2025 році відзначена у календарі, як і було встановлено раніше. Віруючі люди цікавляться, якого числа святкують: воно відбудеться у травні, 22 числа. Православні християни шанують і інші дати, Миколу Осіннього – різдво святителя, 11 серпня (29 липня за старим ліком років). Його успіння, Миколу Зимового – день смерті святого, 19 грудня (старий стиль – 6 грудня). На Русі божому угоднику моляться за дітей-сиріт, знедолених, за хворих, подорожуючих, про допомогу воїнам-морякам та торговцям.

Традиції та заходи

Дату православного свята на честь Миколи Літнього в майбутньому 2025 року, 22 травня, в Росії відзначать, дотримуючись багатовікових обрядів і традицій.

 1. Парафіяни відвідають храми, де відбудуться ранкові богослужіння. Православні росіяни моляться заступникові, як це було заведено на Русі з 11 століття. Жебракам обов'язково подавали гроші та продукти, не відмовляли. Пам'ятали, що святитель завжди допомагав нужденним.
 2. З молитвою обходили по колу житло та двір. Мирилися з домочадцями та сусідами.
 3. До Дня Миколи Літнього на Русі намагалися розрахуватися з боргами, дотриматись домовленості.
 4. У травневий день селяни та городяни чекали на сватів: дівчата на виданні ставали нареченими.
 5. Іноді брали участь у хресному ході, молилися за захист худоби та майбутнього врожаю.

Що можна робити і що не можна

Вшановуючи день божого угодника, російський народ зустрічав гостей, накривав частування — ближче до обіду. З ранку дозволялося попрацювати на господарстві. Заборону накладали лише на рукоділля. Завершивши справи, вся сім'я милась у лазні, вбиралася у нове. У деяких регіонах влаштовували бенкети вскладчину, закликаючи на свій рід достаток. Кололи бика, якого купували чи вирощували громадою.

Торговцям дозволялося укладати великі угоди. Вважалося, що вони принесуть зиск. Продавали надлишки хліба. Ціни на товар, які встановлювали на Миколу, не можна було міняти. Торг 9 травня залишався непорушним. Договори, укладені на словах, свято дотримувалися.

Рано-вранці сім'ї, від малого до великого, намагалися вибратися в поле і покататися в траві, «вмившись росою» — для богатирського здоров'я.

До ночі виганяли коней у нічний, на свіжу траву. Тримати овець та коней у загонах було заборонено. Молодим і дітлахам дозволялося не спати до ранку: всі гуляли, хлопці та дівчата знайомилися. Молодші спостерігали, як пасеться худоба.

Народні прикмети

У Ніколін день російський народ дотримувався особливих прикмет:

 • перед ликом Чудотворця, біля ікони, ставили чотири десятки свічок. Вважалося, що молитовні прохання, які читають, поки горять свічки, святий почує та виконає;
 • якщо в день святителя обдарувати дітлахів іграшками та солодощами – Нікола благословить на щастя;
 • встигли посадити гречку та картоплю – до щедрого врожаю;
 • хто омився з джерела чи криниці – той під захистом Чудотворця;
 • на вільсі з'явився колір — до грошей;
 • зранку пішов дощ – рік буде вдалим;
 • жаби заквакали – земля-годувальниця щедро обдарує;
 • місяць тримається погода зі зливами та вітрами – вродиться пшениця;
 • З Миколина дня холод піде, а літнє тепло приходить.

З днем ​​святого Миколая Чудотворця

Світле свято заступника всіх православних віруючих ознаменоване вітаннями. Парафіяни храмів обмінюються побажаннями, моляться один за одного. Дарують дітям та дорослим листівки зі святковими віршами, молитовними зверненнями до святого. Обмінюються тематичними картинками у соціальних мережах.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.