Ісус на хресті в церкві
Свята

Пристрасний тиждень у 2025 році

Страсним седмицею називають останній тиждень перед настанням найважливішої християнської події, Великодня, а також завершення Великого посту. Число, коли розпочнуться свята, щороку визначається наново, розрахунки залежать від часу Воскресіння Христа. Незмінними залишаються календарні дні – з понеділка до суботи. У 2025 році початок Страсного тижня припадає на 14 квітня, закінчення — на 19 квітня.

Коли відзначають у Росії

Більшість громадян РФ дотримується православного віросповідання. Тому святкуватимуть подію відповідно до юліанського календаря – з 14 по 19 квітня. Дати нефіксовані, зсуваються за часом залежно від настання Великодня.

Ісус на хресті в церкві

Суть свята

Передпасхальний тиждень присвячений пам'яті про останні дні земного шляху Спасителя – страждання, Таємну вечору, суд, розп'яття і поховання. Назва Страсна походить від «пристрасть», що перекладається з церковнослов'янської як «страждання». Друга назва, Велика, привнесена греками. У православних Великими вважають усі дні останнього тижня. Цей період завершує Великий піст, хоча є самостійною частиною літургійного року, під час якого діють найсуворіші обмеження.

Традиції

Страсний тиждень починається після Вербної неділі – останньої перед Великоднем святом. Щодня проходить відповідно до встановлених церквою ритуалів:

Великі дні Православні традиції
Понеділок Одного разу на рік відбувається миротворення — виготовлення миру, що використовується для помазання
Вівторок Згадують відвідування Христом Єрусалимського храму, притчі про Страшний суд і наступне воскресіння з мертвих
Середа Останній раз підносять молитви з поклонами – далі їх практикують із Трійці. Найкращий час для сповіді
Четвер Служба присвячена 12 євангеліям. Молитви відбуваються при запалених свічках, які бажано принести додому не згаслими. У четвер відбувається причастя. Віруючі готуються до світлого свята, прибирають будинок, печуть паски та фарбують яйця.
П'ятниця Жалобний день, присвячений спогадам про суд над Ісусом, страждання, перенесені Спасителем на хресті. Віруючі на службі поклоняються плащаниці, на якій зображено Месія, що лежить у труні
Субота Проходить урочиста літургія, святять принесені до церкви паски, яйця. У Єрусалимському храмі сходить благодатний вогонь

Закінчується седмиця світлим Великоднем – урочистою подією в християнстві.

Що можна робити і не можна

Заборонено вживання скоромної їжі, лихослів'я, вживання алкогольних напоїв. У церквах не святкують дні, присвячені пам'яті святих. Віруючі не згадують померлих, не вдаються до ритуалів хрещення, вінчання.

Бажано більше часу присвячувати молитвам, духовним читанням, що очищають від гріха. Вітається проведення свят у родинному колі з відвідуванням урочистих літургій. Потрібно допомагати ближнім, які потрапили в біду, роздавати милостиню і дотримуватися посту. Але обмеження у їжі практикують, коли немає медичних протипоказань.

Що дозволено їсти

Суворого посту дотримуються з понеділка. До вживання дозволено мед, хліб, горіхи, фрукти, овочі. У четвер покладено послаблення – дозволено гарячі пісні страви з додаванням невеликої кількості олії. Їжу приймають у п'ятницю тільки після виносу на богослужінні плащаниці, у суботу можна приготувати гаряче, не присмачене олією.

Прикмети та повір'я

Не можна позичати гроші і позичати, щоб надалі не зіштовхнутися зі збитками. Також у народі є прикмети, які стосуються кожного дня тижня:

  • у понеділок необхідно винести з дому мотлох, щоб залучити удачу;
  • у вівторок треба випрати білизну і пропрасувати святкову скатертину – інакше до хати прийдуть погані звістки;
  • у середу пішов дощ – буде багатим на врожай малини;
  • у четвер миються до зорі, очищаючи тіло та душу, прибирають дім – чистота принесе радість віруючому;
  • у п'ятницю визначають погоду – яким буде день, таким і весна;
  • у суботу дощ до негоди;

Якщо загадати бажання, поки дзвенять великодні дзвіночки, воно обов'язково здійсниться.

Існувало народне повір'я, що в цей час прокидається водяний. Зголоднівши і розлютившись за зиму, він мучить рибу і ламає лід. Тому рибалки підгодовували водяного, кидаючи в річки та озера шматки хліба, щоб заручитися підтримкою нечисті на рибалці.

Пристрасний тиждень у католиків

Як і в православ'ї, цей період часу – нагадування про страждання, перенесені Месією в останні дні його земного життя. Зазвичай дата Великого тижня у католиків настає раніше, але у 2025 році свято обидві конфесії відзначатимуть з понеділка 14 квітня по суботу 19 числа. Також у католицтві прийнято четвер із п'ятницею та суботою іменувати Великоднім триденством.

Католицькі священики та хрест

Страсний тиждень або тиждень — 6 днів, які передують Великодню. У 2025 році дати подій за календарями, прийнятими у православ'ї та католицтві, збігаються. Провести час з 14 по 19 квітня слід у молитвах, відвідуючи храми, згадуючи земне життя Спасителя та перенесені ним страждання. Але сумувати не варто, бо наближається світле свято Воскресіння Христового.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.