Дівчата та чоловіки з обличчя тварин
Свята

Святки у 2025 році

Різдвяні Святки – низка святкових зимових днів, традиції яких збереглися з часів давніх слов'ян. Дати багатоденного свята незмінні – воно відбувається з 7 по 17 січня. У 2025 році числа залишаться такими самими. Весь період супроводжуватиметься урочистими богослужіннями, веселими народними гуляннями, відзначенням важливих церковних дат.

Тривалість

Існує кілька точок зору щодо тривалості свят. Найпоширенішими є дві з них. Перша вважається традиційною та охоплює період з 7 по 17 січня.

Згідно з другою, у святкові дні включаються 6 та 18 числа. За цією версією все починається ще на Святвечір. Дні до Хрещення називаються святими (це пов'язані з прославленням Ісуса). Період 15-19 січня вважається «страшним» тижнем (в давнину вірили, що в цей час активізується нечиста сила).

Дівчата та чоловіки з обличчя тварин

Історія та значення

Багатоденне свято є православним. Але в ньому дивним чином поєднуються християнські та язичницькі елементи. Вперше він згадувався у писанні богослова Є. Сиріна у 300-х роках.

Офіційна підстава свята відбулася 567 року. Церква затвердила подію, і у вказані дні почали прославляти народження Христа, а також його подвиг в ім'я людства. Ще однією традицією давнини були добрі відносини. Віруючі всього світу тим часом намагалися роздавати милостиню, допомагати нужденним, радувати подарунками дітей (як своїх, і тих, хто залишився без сім'ї).

Сьогодні подія не настільки популярна. У деяких регіонах традиції дотримуються. Але багато сучасних людей відзначають лише урочисті дні, які випадають цей період.

Часто назву свята плутають зі словом «Святці», хоча воно не є синонімом і має зовсім інше значення. Святці – це календар із зазначенням днів пам'яті святих із посиланнями до релігійної літератури.

Традиції

Відзначати Святки слов'яни починали на Різдво Христове: прибиралися в будинку, готували святкові страви, одягали новий одяг, накривали різдвяний стіл, збирали за ним усю родину, згадували родичів, що пішли в світ, і просили Бога про те, щоб вони спочивали зі світом.

Підлітки та молоді неодружені люди колядували: одягали карнавальні костюми та гуляли сільськими вулицями. У руках вони тримали зірки, виготовлені із підручних матеріалів. По дорозі ряжені заходили до житлових будинків, вітали господарів і прославляли Христа піснями. За це вони отримували монети, солодощі та ін. Вважалося, що чим більше дарів людина отримає на колядках, тим краще буде врожай у його родини.

Будинки цими днями прикрашали свічками. Дерева обв'язували барвистими стрічками. Люди вірили, що це принесе їм щастя та добробут. Вечорами на майданах влаштовувалися танці біля вогнищ. Також дівчата та жінки ворожили.

Вечір 13 січня називався Щедрим. Було прийнято влаштовувати пишні застілля, звати друзів. Хлопчики та юнаки, приходячи в гості, посипали підлогу зерном, бажаючи господарям достатку та здоров'я. Виметати його не можна було до заходу сонця.

Люди йдуть снігом

У ніч на 14 число святкували Старий Новий рік. Наразі люди відзначають цю подію, просто збираючись за святковим столом. Раніше ж у цей час було прийнято позбавлятися старих, непотрібних речей. Потім жінки обходили будинок із трьома свічками, проганяючи негативну енергетику.

18 січня називали Водяною Колядою. Найвідчайдушніші купалися в ополонці, бажаючи стати здоровішими і чистішими душею і тілом. Увечері Святки закінчувалися. У церквах освячували воду. Цей момент вважався виходом із періоду гучного святкування.

Наступного дня відзначали Хрещення Господнє. Шумна веселість із застіллями змінювалася суворим постом. Також віруючі намагалися провести день у тиші, спокої, без сварок та розбіжностей. Дівчата вмивалися освітленою водохресною водою, бажаючи зберегти молодість і примножити красу.

Ворожіння

Ворожити в православному світі ніколи не дозволялося. Церква визнавала це гріхом. Проте, слов'яни було неможливо встояти перед спокусою.

Дівчата ворожили так:

  • капали воском від свічки у воду і дивилися, на що схожі контури застиглих крапель;
  • вставляли в коробку два сірники, загадували ім'я коханого і підпалювали (сподіваючись, що сірники повернуться один до одного, обіцяючи міцний союз);
  • підпалювали білу нитку. Якщо вогонь загасав, не доходячи навіть до половини, заміжжя найближчим часом можна було не чекати.

Народні прикмети

У цей час давні слов'яни звертали велику увагу погоду. Вважалося, що якщо:

  • Різдво видалося теплим, то весна буде прохолодною;
  • ніч на 14 січня ясна та зоряна, рік буде благополучним;
  • 19 числа того ж місяця йтиме сніг, буде багатий урожай.

Також у святковий період було заборонено полювати. Люди вірили, що людину, яка порушила цю заборону, весь рік переслідуватимуть невдачі.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.