Свята мучениця Татіана на тлі храму
Свята

Тетянин день у 2025 році

Улюблене православними та студентами свято Тетянин день у 2025 році відзначатимуть 25 січня, у суботу. Дата не змінюється. У студентських колах свято має особливе значення. Свята Тетяна (Татіана) є покровителькою всіх, хто залучений до процесу освіти та науки. Розповідаємо докладно, ким була жінка, чому її шанують, і що це взагалі за свято таке.

Свята мучениця Татіана

Церковне переказ свідчить, що роки життя Татіани Римської припадають на кінець ІІ століття і початок ІІІ. Благочестиві батьки виховали її так, що вона вирішила присвятити своє життя служінню Церкві та Христу.

Свята мучениця Татіана на тлі храму

Отримавши сан дияконіси, Татіана не лише проповідувала, а й доводила любов до Бога практичними справами. До неї стікалися нужденні, і вона надавала їм посильну допомогу. Також майбутня свята доглядала тяжкохворих.

Після царювання на Римському престолі імператора Марка Аврелія Півночі Олександра влада почала гоніння на християн. Була схоплена і Татіана. Її привели до язичницького храму Аполлона і змушували, щоб вона принесла жертву ідолам. Молода дівчина не показала свого страху, а піднесла гарячу молитву до Істинного Бога. Незабаром почався сильний землетрус: стіни храмової будівлі обрушилися і поховали під собою багатьох жерців тих, хто вимагав від Татіани зречення Христа.

Ті, хто залишився в живих, страчували стійку у вірі дівчину разом з її батьком. Вже через дев’ять років вона була зарахована до лику святих. Православні християни відзначають пам’ять мучениці Татіани у січні 25 числа – у 2025 році воно випадає на суботу. Вшановують святу та католики, але вшановують її 12 січня — така різниця виникла через те, що дві християнські гілки служать за різними календарями, а православна дотримується старого стилю.

Історія появи свята

Особливий для студентів України день сягає корінням у 1755 рік. Ініціювали появу свята вчений із народу М. В. Ломоносов та статський радник І. І. Шувалов, генерал-ад’ютант імператриці Єлизавети Петрівни. Вона і поставила свій підпис, запевнивши найвищий указ, яким було затверджено створення першого вищого навчального закладу у Москві.

Дата подання документа була обрана не випадково — Шувалов хотів порадувати свою матір, яка відзначала цього дня іменини. Спочатку 25 січня сприймалося лише як момент створення Московського університету. Однак незабаром на згадку про святу мученицю Татіану було освячено новозбудований університетський храм.

Подальша історія внесла свої корективи. Після Жовтневої революції церкву було закрито, а свято перейменовано на День пролетарського студента, але не прижилося. Повернення храму в лоно Церкви відбулося 1995-го, воно дало поштовх відродженню студентської урочистості. Друге народження січневого свята відбулося 2025-го.

Як прийнято відзначати День студента

Зміни суспільного устрою внесли зміни до традиції святкування важливої ​​для віруючих та молоді, що навчається, події. У ХІХ столітті його було прийнято відзначати зі спеціального молебню в будинковому храмі. Св. Татіана, чиє ім’я в перекладі звучить як упорядниця, була швидкою помічницею, відгукуючись на гарячі молитви. До неї найчастіше зверталися з такими проханнями:

  • допомогти в освоєнні науки — початкова підготовка та здібності у всіх були різними;
  • зміцнити матеріальний стан — багато хто був змушений поєднувати навчання і роботу;
  • зміцнити здоров’я — своє та родичів;
  • дарувати любов і зустріч із гідною половинкою.

Коли богослужіння закінчувалося, студенти та викладачі збиралися у головній залі, де ректор університету виступав з урочистою промовою. Потім розсідалися за накритими столами, щоби за чаєм поспілкуватися без офіціозу.

Подальші гуляння часто не утримувалися в рамках пристойності, проте поліцейські не застосовували до студентів серйозних заходів впливу. Наслідуючи негласні вказівки, вони не затримували святкуючих і тільки стежили за тим, щоб ніхто не замерз.

Серед традиційних молодіжних забав було влаштування своєрідних котячих концертів перед редакцією Московських відомостей. Прогресивному студентству не подобалося, що газету, започатковану університетом, очолював М. Н. Катков — стійкий консерватор і противник будь-яких реформ, і саме йому було адресовано таке «привіт».

1885 року Московському університету виповнилося 100 років. На ювілей зібралися колишні студенти, і з того часу це стало доброю традицією. 2025 року на Тетянин день також прибудуть випускники минулих років. Вони братимуть участь у офіційних заходах, після яких відбудуться неофіційні зустрічі.

Яскраве свято ввібрало в себе і релігійні канони, і народні вірування, і історичні факти. І зараз кожен може приєднатися до урочистостей, надіславши яскраві листівки з теплими побажаннями знайомим Тетянам, а також студентам, викладачам та колегам, зайнятим в освітній галузі.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.