Мусульмани
Свята

Ураза Байрам у 2025 році: початок та кінець

Ураза-байрам не має точної дати. Його початок і кінець щорічно випадають на різний час. Дату розраховують за місячним календарем. Священний місяць Рамадан (Рамазан) стартує зі сходом місяця в дев'ятий місячний місяць і триває 30 днів, до наступного місяця. На перший день нового місяця Шавваль припадає на Ураза-байрам. 2025 року це неділя, 30 березня. Залежно від населеного пункту урочистості триватимуть від одного до трьох днів. Якщо говорити про Росію, то в Москві це буде мінімум, а в Казані, Башкирії, на Кавказі та в Криму — максимум.

Суть заходу та його історія

Ураза-байрам — одне з найбільших тюркських свят. Цього дня віруючі відзначають закінчення найтривалішого та найсуворішого посту на місяць Рамадан. Він має на увазі тридцятиденні обмеження на вживання їжі та їжі в період від світанку до заходу сонця. Після ранкової святкової молитви мусульмани ставлять на стіл будь-які страви, дозволені ісламом.

Мусульмани

Ураза-байрам утворено з тюркських слів і в перекладі російською означає «свято, коли закінчується піст». Арабська назва Ід-аль-Фітр перекладається аналогічно. За переказами він виник у 624 році. Його встановив особисто пророк Мухаммед. Поступово він поширювався світом разом з Ісламом. Святкові столи почали накривати у Туреччині, Єгипті, Афганістані, Пакистані, низці північноафриканських країн. Сьогодні Ураза-байрам однаково важливий для послідовників обох спрямованостей ісламу сунізму та шиїзму.

В Ід-Аль-Фітр мусульмани вітають один одного словами «Ід Мубарак». У перекладі російською це означає «Благословенне свято». Ця ж фраза є актуальною для Курбан-байрама (який у 2025 році триватиме з 6 по 9 червня).

Традиції

До важливої ​​дати готуються заздалегідь. За кілька днів мусульмани проводять прибирання житла та прибудинкової території. По можливості набувають нових елементів інтер'єру. Селяни додатково миють худобу. У цей час масово роздають милостиню. Переважно – у вигляді їжі. Згідно з повір'ям, це анулює помилки, здійснені в Рамадан.

Святкування починається з приходом темряви. Особливо віруючі цілу ніч читають молитви. Вранці відбувається масова молитва. Безпосередньо перед нею віруючі приймають душ і одягають чистий гарний одяг. Потім усі охочі вирушають на цвинтарі. Там прибирають могили та вимовляють священні тексти.

Апогей урочистостей припадає на застілля. Господині пропонують гостям найрізноманітніші страви. Пригощають родичів, друзів, сусідів, незалежно від їхнього віросповідання. У гості ходять не з пустими руками. Господарям дарують релігійні та побутові предмети.

У ряді мусульманських країн Ураза-байрам – офіційний вихідний. На головних площах організовують ярмарки, на яких виступають співаки, танцюристи та просто талановиті особистості. Для дітей встановлюють гойдалку. Підліткам розводять багаття, щоби через них стрибати.

У мусульман в Ід-Аль-Фітрі є традиція, схожа на звичне всім колядування. З ранку дітлахи обходять найближчі будинки і збирають солодощі. Щоб вручити пристойний презент, кожна господиня наперед купує цукерки та печива.

Що буде на столі

Знаючи, якого числа почало і кінець Ураза-байрама в 2025 році господині заздалегідь приготують, накуплять у магазинах безліч смаколиків. Серед них ймовірно будуть:

  1. М'ясні страви (насамперед із баранини). Теплі салати, плов, східні аналоги звичних для всіх голубців, відбивні, супи.
  2. Борошняні вироби. Чак-чак, млинці, булочки з начинкою з повидла чи згущеного молока, пахлава.
  3. Закуски. Горіхи, висушені та свіжі фрукти, ягоди.

Суворих розпоряджень щодо меню немає, тому від сім'ї до сім'ї столи можуть відрізнятися. Останнім часом мусульмани віддають перевагу сучасним, вишуканим стравам. Напої вибирають безалкогольні. Спиртне в ісламі заборонено на постійній основі.

Що можна і не можна

Як і будь-яке інше свято, в Ід-Аль-Фітр існують свої заборони. Цього дня не можна:

  • працювати, займатися побутовими справами;
  • вживати лайливі слова, сваритися, пліткувати, рукоприкладати;
  • тужити, сумувати;
  • відмовлятися від прийому їжі.

Після розговіння віруючі можуть курити, використовувати нюхальний тютюн. Проте з огляду на те, що іслам наказує дбати про здоров'я, більшість утримується від шкідливого заняття. З настанням Ураза-байрам віруючим дозволяється влаштовувати галасливі урочистості, весільні церемонії.

Якщо з якоїсь причини віруючий не зміг тримати повну посаду до Рамадану, він компенсує пропущені дні наступного місяця, вже після свята.

Мусульмани біля святкового столу

Жоден мусульманин не забуде, якого числа починається Ураза у 2025 році. Це одне з найбільших у ісламі свят. За понад тисячолітню історію існування він практично не змінився. Традиції та звичаї, пов'язані з ним, збереглися у первісному вигляді. Для туристів подорож до мусульманських країн у цей період — це гарна нагода відчути схід. Щоб уникнути проблем, пов'язаних з ажіотажем, багато хто за кілька місяців до важливої ​​дати дивиться розклад поїздів, бронює квитки.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.