Люди біля слона
Свята

Корейський Новий 2025 рік

Вже відомо, якого числа відзначатимуть корейський Новий рік – Соллаль, 2025 року – 29 січня. Дата свята не стала, вона збігається з початком року за китайським місячно-сонячним календарем. Святкування триватиме протягом 3 днів, а потім у Південній та Північній Кореї – розпочнуться робочі будні.

Історія

Як і в інших східних країнах, з 31 грудня на 1 січня у Кореї відзначають традиційний Новий рік. Але більше корейці чекають на Соллаль. За однією з версій його почали відзначати, коли бог Дангун заснував королівство Чосон (зараз цю назву часто застосовують для КНДР). За другою версією його почали зустрічати у 488 р. н. е.., з часів прояву династії Сілла. Пов'язано урочистість із оновленням природи, початком весни.

До XIII століття його вже визнали одним із головних 9-ти свят династії Коре та 4-х – Чосон. Дата за григоріанським календарем зсувається з 21 січня по 21 лютого.

У КНДР використовують ще один календар – Чучхе. Точка відліку в ньому – день народження Кім Ір Сена, і зустрічатимуть там не 2025 рік, а 114, хоча дата корейського Нового року також 29.01.

Корейці у новорічних костюмах

До 1945 року, поки держава була єдиною, святкували 2 тижні. Але зараз довгі канікули країни дозволити не можуть.

Протягом 40 років у КНДР боролися із національними традиціями. Влада вважала, що буддизм і конфуціанство заважають соціалістичній ідеології. Але в останні 10 років знову повернулися до старовинних звичаїв, і тепер люди знають, рік якоїсь тварини настає. Символом корейського Нового року у 2025 році, як і в Китаї, є Зелений Дерев'яний Дракон.

Традиції святкування

Підготовку починають за 2-3 дні до Соллаля. Прибирання символізує початок нового циклу. Позбавляються старих речей, відновлюють все, що занепало. У КНДР старі речі викидати не прийнято, якщо вони можуть послужити.

На стіни будинків вивішують плакати з тваринами, що мають надприродні здібності — дракони, тигри та кури.

Напередодні свята проводять ритуал очищення душі. Миються, щоб очиститись від гріхів. Більшість людей відвідують громадські лазні. Кожна сім'я заздалегідь обирає, що готуватиме, окрім традиційних страв.

Коли святкують Новий рік, намагаються убезпечити себе від злих сил. Забирають подалі взуття, щоб не навели псування, обкурюють приміщення ароматним димом бавовняного насіння та чилі.

Новий рік зустрічають у національному одязі, не намагаючись догодити покровителю року.

Перший день

Проводять із сім'єю. Встають на світанку, подають традиційні страви:

 • свинину на реберцях;
 • огокпап — каша з сої, чумізу, рису, ячменю та кукурудзи (5 злаків);
 • тток — коржики з рису, заправленого горіхами з медом;
 • манду – корейські пельмені;
 • Ттоккук — суп з галушками і зеленою цибулею.

Родичі п'ють охолоджене рисове вино. Шампанське на стіл не виставляють.

Корейська родина біля святкового столу

За святковим сніданком не чути жартів та сміху. Усі розмови — про покійних близьких. Згадують предків до 4-5 коліна, знайомлячи молодь з історією роду.

Коли старші родичі закінчують оповідання, слово дають молодим. Ті вимовляють заздалегідь підготовлені промови, висловлюючи свою повагу. Потрібно згадати всі заслуги присутніх, оригінально привітати. Чим промовистіший оратор, тим дорожче оцінюється його спіч.

У РК подарована сума може бути настільки значущою, що її вистачає на оплату річного навчання в одному із ВНЗ країни. У КНДР у заможніших сім'ях вручають одяг, взуття, побутову техніку, але можуть подарувати і продукти харчування — наприклад, кілька кг рису чи риби.

Потім обмінюється подарунками молодь. У цьому випадку частіше дарують косметичні речі та аксесуари. Корейці старанно стежать за собою. За зовнішністю доглядають як дівчата, і хлопці.

Опівдні працюючі люди відвідують своїх роботодавців. Їх вітають та обдаровують. Потім знову збираються за столом. Тепер ведуть «світські» розмови, жартують та веселяться.

Другий день

Незважаючи на свято, за столом довго не засиджуються. Вставати треба на світанку. Усією сім'єю забираються на якийсь пагорб, або на іншу височину. Можна сміливо сказати, що «вибираються на пікнік» на природу. Святковий сніданок називається ттоккук. Подають солодощі, звучить музика. Люди веселяться, танцюють, грають у національні ігри:

 • чоловіки та хлопчики у чегічхаги — футбол з м'яким м'ячем;
 • жінки та дівчатка в нольттвігі — катання на гойдалках з виконанням трюків;
 • діти в дзиґу пхень'ї, розкручуючи його хлистами.

Показують свою майстерність за допомогою кон'гінолія — жонглювання п'ятьма камінчиками або запускаючи повітряних зміїв. У кого він вище злетить, той рік буде найвдалішим.

Корейці грають у гру

Третій день

Можна виспатися та відпочити, поспілкуватися із друзями. Але всі чекають, коли настане вечір. Люди виходять надвір, щоб подивитися на місяць. Нею пророкують погоду на наступний рік:

 • жовта, ясна — до хорошого врожаю;
 • біла – до дощу;
 • червона – до посухи.

У Кореї Соллаль це ще день народження. Запитуючи, скільки років, прийнято цікавитися, скільки мисок з'їли. Саме тому в країнах шанують це сімейне свято — воно поєднує історію та національні традиції.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.