Календарі наших предків - принципи літочислення
Календар

Скільки днів у 2025 році: високосний рік чи ні

Високосний рік – таємничість та містика чи банальна математика? У матеріалі детально розберемося, високосний рік на нас чекає чи ні, скільки календарних днів буде у 2025 році та у лютому місяці, а також дізнаємося чому з високосними роками пов’язано багато повір’їв.

Як з’явився «високосний» рік

Призначення високосного року – компенсація неточності літочислення, що виникає через те, що астрономічний рік становить 365 діб, 5 годин та 49 хв. Без додаткового дня, що додається в календар раз на 4 роки, відбувалося б поступове усунення сезонів щодо річного циклу.

Календарі наших предків - принципи літочислення

Вперше неточності в літочисленні спробував виправити Юлій Цезар, ввівши в «юліанському» календарі особливий рік тривалістю 365 днів, який повторювався кожні 4 роки. Першим високосним роком в історії людства був 45 рік до н.е., ось тільки додатковим у ті часи був не останній день фералю, а bis sextus (6 день до настання березня, який просто повторювали двічі). Також існувала практика додавання не 1 дня, а цілого місяця, що коригує.

Але й ця система виявилася не ідеальною. Розбіжність значно зменшилася, але був повністю усунуто. Незначна на перший погляд похибка «юліанської» системи літочислення (11 хв. за добу) виливалась у розбіжність між астрономічним часом та календарним о 24 годині, що набігали за 128 років. Вчені зрозуміли цей факт, помітивши усунення дня весняного рівнодення майже на 10 діб до початку XVI століття щодо церковних свят.

З метою усунення виявленої помилки Григорій XIII (римський тато) реформував систему літочислення, ввівши нове правило визначення високосного року, що діє й сьогодні.

Правила розрахунку

Дізнатися, скільки календарних днів буде в 2025 році сьогодні досить просто, дотримуючись правил григоріанського літочислення. Так, у календар додається 29 лютого, якщо рік:

 • кратний 400 (наприклад, 2000 або 2400);
 • кратний 4, але не кратний 100 (наприклад, 2024, 2028, 2032).

Важливо! Роки, що діляться на 100, але не діляться на 400, вважаються не високосними. Наприклад, попередні 1800, 1900 чи наступні 2100, 2200.

Керуючись цим правилом, можна скласти таку таблицю:

Таблиця високосних років

Цікавий факт! Вчені вже встановили, що новий варіант не ідеальний. Щоб остаточно позбутися зміщення звичайним (не високосним) необхідно робити не кожен 100-й, а кожен 32-й рік, число якого кратно 4.

Аналізуючи інформацію можна легко відповісти на запитання, високосний період буде в 2025 році чи ні. У календарі 2020 та 2024 років було 366 днів, але у 2025 році кількість діб буде рівно 365, а лютий міститиме лише 28 днів, бо рік не буде високосним.

Календар 2025 року

Докладніше побачити, скільки днів буде в кожному місяці 2025 року, допоможе класичний календар, в якому вказані всі державні свята України, а також вихідні та робочі дні для 5-денного робочого тижня.

Календар на 2025 рік

У календарі враховано такі правила:

 • якщо святковий день випадає на вихідний, то працівникам надається додатковий день відпочинку наступного за святом понеділок;
 • робочі дні, що стоять у календарі безпосередньо перед святом, скорочуються на годину;
 • період із РФ.

Також у 2025 році передбачаються два нестандартні перенесення з 6 та 7 січня. Один – на 2 березня, другий – на 13 червня для утворення довгих вихідних на травневі свята.

Більш чітке кількість робочих днів у 2025 році дає нам виробничий (робочий) календар, яким користуються при табелюванні робочого часу та нарахуванні заробітної плати.

Виробничий календар з нормами годинника на 2025 рік

Детальніше ми розбирали як розподіляється робочий час по місяцях у 2025 році з урахуванням дат всеросійських свят у матеріалі «Виробничий календар 2025 року».

Східний календар

Незважаючи на те, що григоріанський та східний календарі мають суттєві відмінності, у них є також цікаві закономірності.

 • високосні роки завжди проходять під знаком трьох тварин – це Дракон, Пацюк та Мавпа;
 • решта тварин символізують не високосні періоди.

Пропонуємо перевірити це твердження, порівнявши список високосних років зі східним календарем.

Високісні роки та східний календар

Цікавий факт! Вважається, що всі парні роки (Ян) проходять під чоловічим початком і є апріорі активними, агресивними та вдалими для будь-яких починань, а всі непарні роки (Інь) проходять під миролюбним жіночим початком і добрі для творення, створення затишку та спокою в будинку.

Прикмети та повір’я

Отже, ми вже з’ясували, скільки днів у лютому 2025 року, і знаємо, що наступний рік не буде високосним, але 2024, що минає, якраз таким є, тому коротко поговоримо про те, як до особливих років ставилися наші предки.

Здавна вважалося, що високосні роки є особливими, кармічними і несуть у собі деяку небезпеку. У такі роки не рекомендують планувати кардинальні зміни у житті, такі як:

 • зміна роботи;
 • переїзд;
 • придбання нерухомості;
 • капітальний ремонт чи початок будівництва;
 • створення родини;
 • народження дітей;
 • початок бізнесу;
 • подорожі.

Проте не все в житті можна запланувати заздалегідь. Чи варто турбуватися, якщо важлива подія у вашому житті припадає на високосний рік? Все залежить від того, наскільки ви забобонні. Якщо для вас «високосний рік» — лише додаткове число в календарі, сміливо йдіть назустріч будь-яким можливостям, що відкриваються. Якщо ви схильні переживати через побоювання з приводу «особливого року», краще перестрахуватися. Наприклад, якщо дату весілля не можна перенести, краще визначати її з урахуванням церковних правил, а появу малюка планувати, використовуючи онлайн калькулятор зачаття і народження.

Проте експерти в цій сфері вважають, що не варто відмовлятися від перспектив, які відкриваються у високосному році через нічим не підтверджені побоювання. Варто зауважити, що церква не підтримує будь-які прикмети та повір’я, включаючи пов’язані з високосним роком.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.