Сувенірний заєць біля фарбованих яєць
Свята

Католицька пасха у 2025 році

Католицька пасха – важливе релігійне свято. Католики та православні дізнаються, якого числа настане урочистість, за різними календарями. Тому дати події зазвичай не збігаються. Однак у 2025 році обидві конфесії відзначатимуть його в один день – 20 квітня. Незважаючи на різницю в традиціях, свято завжди відбувається у гарному настрої, у колі рідних та близьких людей, з надією на світле майбутнє. Тому варто вітати всіх християн без винятку.

Відмінності від православного Великодня

Можна виділити кілька основних відмінностей:

  1. Дата святкування. Подія відзначається після весняного рівнодення. Обчислюється дата першого повного місяця. Неділя, що настає за ним, визнається святковим днем. Різниця у розрахунках обумовлена ​​тим, що у православ'ї використовується юліанський календар, а в католицтві – григоріанський (новий).
  2. Особливості посту. На відміну від православного, який є серйозним та тривалим (на 7 тижнів забороняється вживання їжі тваринного походження та участь у розважальних заходах), католицький піст набагато коротший. Обмежувати себе церква радить лише протягом 3 днів. При цьому не дозволяється їсти лише м'ясо. Допускається вживання яєць, риби та молочних продуктів.
  3. Випічка. Католики не мають традиції готувати паски, хоча деякі сім'ї ставлять їх на святковий стіл. Іноді до свята печуть невеликі булочки з корицею, печиво чи тістечка, але випічці не надається символічного значення. Вона просто доповнює урочисте меню.
  4. Фарбовані яйця. Для цієї конфесії яйця не є ритуальною стравою. Тут вони вважаються просто прикрасою веселої урочистості. Шкаралупу фарбують не лише у червоний колір (для православних він символізує кров Ісуса). Вибирають інші яскраві тони, і пастельні відтінки. Також на яйця часто наносять візерунки та малюнки.

Сувенірний заєць біля фарбованих яєць

Є у католицької та православної пасхи і щось спільне. Насамперед, це значення свята. Обидві конфесії цього дня святкують диво — Христове воскресіння.

Син Божий приніс себе в жертву, щоб дати людям шанс спокутувати гріхи та врятувати свої душі. Тому свято символізує початок нового життя, віру в те, що попереду на нас чекають сприятливі події.

Символіка

Головними символами католицького Великодня є різнокольорові яйця (іноді їх замінюють пластиковою імітацією яскравих кольорів) та кролик. Тварина є фольклорною фігурою, що символізує родючість та весняне оновлення природи.

Як новорічний Дід Мороз або Санта-Клаус, вухасте звірятко радує дітей солодощами (зокрема шоколадними яйцями). Гостинці він приносить у гарних крашанках. Дорослим цей символ дарує надію на щось світле і добре. Тому його часто зображують на вітальних листівках. Фігурки у вигляді кролика ставлять на святковий стіл, а також подають друзям та знайомим як презент.

Традиції

Урочисте богослужіння розпочинається увечері у суботу, напередодні святкового дня. Перед літургією у дворі церкви розводять багаття. Від його полум'я запалюють велику свічку, яку називають Пасхалом. Вона символізує божественне диво. Священик урочисто вносить її до храму, вимовляючи стародавній гімн про рух із темряви до світла. Потім парафіяни підходять до нього і запалюють свої свічки від вогню Великодня.

Після святкової меси на балконі ватиканського Собору Святого Петра виступає Папа Римський. Він оголошує про воскресіння Ісуса. Почути цю промову приходять тисячі віруючих. Традиційне послання і благословення вимовляється кількома мовами (зокрема російською).

Папа Римський

Недільний день у католиків відбувається в іграх та веселих розвагах. Батьки часто ховають шоколадні яйця в будинку чи саду. Діти із задоволенням шукають те, що їм «приніс кролик». Іноді кошики з солодощами та подарунками просто залишають уночі біля ліжка дитини, щоб прокинувшись, він одразу зрадів сюрпризу.

Образ великоднього кролика у цей час можна зустріти у багатьох громадських місцях європейських країн. Декор у вигляді вухатого символу з'являється на вулицях, магазинах та кафе.

Будинок у цей день прикрашають квітами. Стіл гарно сервірують, доповнюють свічками та різнокольоровими серветками. Родичам та друзям подають подарунки, барвисті листівки, різні приємні дрібниці. У деяких країнах громадяни, які працюють, отримують додаткові дні відпочинку на честь урочистостей. Уряд дозволяє людям провести більше часу в колі сім'ї та перейнятися святковою атмосферою.

Листівки

У 2025 році кожна людина може привітати рідних та близьких із католицьким Великоднем традиційно. Фраза «Христос Воскрес!» актуальна у Росії, Білорусі та інших російськомовних країнах незалежно від конфесії. Тих, хто знаходиться далеко, можна порадувати цього дня онлайн вітанням, додавши до нього тематичне фото чи листівку.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.