Хрест у церкві
Свята

Хрестопоклонний тиждень у 2025 році

Хрестопоклонний тиждень — один з найбільш важливих періодів, пов'язаних з майбутнім Світлим Христовим Великоднем. Оскільки вона щорічно припадає на різні числа, це стосується подій, які передують її або йдуть за нею. 2025 року в неділю в усіх храмах винесуть з вівтаря хрест, щоб православні могли вклонитися символу страждань Господа і згадати про Його наступне воскресіння.

Сенс та традиції свята

Згідно з церковним Статутом, звичним сім днів у сучасному розумінні має найменування тижня, а богослужбова практика трактує це слово як недільний день. Святкова неділя припадає на третій тиждень Великого посту. Воно є своєрідним рубежем, що поділяє передпасхальний підготовчий період пісного подвигу.

У 2025 році Хрестопоклонний тиждень починається тиждень 23 березня (неділя) і закінчується 29 березня (субота).

Хрест у церкві

Кульмінація святкової служби Хрестопоклонного тижня Великого посту — урочисте винесення прикрашеного живими квітами Животворного Хреста Господнього. Святкування розпочинається напередодні неділі – увечері в суботу. Коли всенічне чування добігає кінця, святиню виносять у центральну частину церкви особливим чином.

Як завжди, 2025 року символ перемоги Христа над смертю встановлять на середині храму. Він буде там перебувати аж до наступної п'ятниці включно. Богослужбовий Статут наказує здійснювати чотири поклоніння у такі дні:

  • неділя;
  • понеділок;
  • середовище;
  • п'ятницю.

Недільне поклоніння відбувається в церкві лише на ранку. Протягом якого періоду можна просто благоговійно прикластися до святині поза службою, прописано у Церковному Статуті. Це допускається на Хрестопоклонному тижні будь-коли в 2025 році — з 23 березня по 28 число того ж місяця.

Такий звичай допомагає тим, хто проходить подвиг посту, духовно підкріпитися за аналогією з подорожнім, який відпочиває в тіні під розлогим деревом після довгої дороги. Прямуючи до Небесного Єрусалиму, — так ще може називатися Свята Пасха — православні набираються сил для подальшого шляху під «деревом хрещеним».

Віруючі впевнені, що Хрест Господній передує Христовій перемозі над смертю — Свято свят, Світлий Великдень.

Якщо через серйозне навантаження на роботі, погіршення стану здоров'я або інших життєвих обставин не вдається побувати на святковому богослужінні, можна помолитися й одному, а також разом із членами сім'ї. Це можна зробити перед домашнім іконостасом.

Поклоніння Животворчому символу традиційно супроводжується виконанням піснеспіву «Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо». Воно ж звучить і під час Божественної Літургії, замінюючи собою триразову християнську молитву «Святий Боже, Святий Міцний, Святий Безсмертний, помилуй нас».

Священик біля хреста у церкві

Коли відзначається

З якого числа починається поклоніння святині у 2025 році, можна дізнатися з наведеної нижче таблиці. Там же прописані дати Хрестопоклонного тижня у наступні роки.

Рік Число День тижня Великдень Господній
2025 23 березня Неділя 20 квітня
2026 15 березня Неділя 12 квітня
2027 4 квітня Неділя 2 травня

Головна мета святкової події – нагадати віруючим про хресні страждання, які довелося зазнати Спасителя заради порятунку всіх людей. Урочистість допомагає православним зміцнити свій дух, озброїтися терпінням і упокорити гординю, щоб було набагато легше рухатися назустріч Світлому Пасху, продовжуючи постницький подвиг.

Народні традиції

У наших пращурів на Русі існував благочестивий звичай, присвячений святкуванню святого дня, з якого починається четвертий великопостний тиждень. У середу селяни випікали стільки прісних пшеничних виробів хрестоподібної форми, скільки людей жило у ній. Вони запікалися різні доповнення:

  • житні зернятка — для закликання майбутнього багатого врожаю;
  • курячі пір'їнки — щоб поголів'я свійської птиці добре себе відчувало і відрізнялося підвищеною несучістю;
  • людське волосся — щоб його власник не втрачав відмінного здоров'я або швидше одужав, особливо якщо страждав від головного болю.

Традиційно діти та підлітки вирушали селом, щоб під вікнами будинків вітати господарів з тим, що вони благополучно подолали першу половину пісної дороги. Формат таких поздоровлень був досить незвичайним.

Малюків, що зображують курчат, сідали у великий плетений кошик. Вони повинні були наспівувати тоненькими голосками: «Здрастуйте, хазяїн — червоне сонечко, здравствуйте, хазяйка — світлий місяць, здравствуйте, діти — яскраві зірочки! Половина говеня переломилася, а інша нахилилася». У відповідь дітей обливали водою, а нагороду наділяли свіжою випічкою.

Хрестопоклонний тиждень – важливий період для православних віруючих. Фактично вона є сполучною ланкою між початком Великого посту та найголовнішим православним святом — Великоднем Христовим. На яке саме число припадає подія, просто визначити, знаючи, коли починається великопостний період. У 2025 році Чесний і Життєдайний Хрест Господній виноситиметься з вівтаря для загального поклоніння у третю неділю після 2 березня.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.