Млинці із самоваром на столі
Свята

Масляна у 2025 році

2025 року Масляну відзначають 24 лютого. Історія свята налічує понад 1000 років. При цьому його популярність залишається стабільно високою. Якого числа народні гуляння однозначно сказати не можна. Дата щоразу змінюється. Проте розрахувати її не складно. Для цього потрібно відібрати 56 днів від дати Воскресіння Христового. У 2025 році Великдень припадає на 20 квітня. Відповідно Масляна стартує 24.02. Тижневі святкування завершаться 2 березня. Наступного дня після цього, 3 березня, настане Чистий понеділок. Останній є початком Великого 40-денного посту.

Історія

Відзначати свято розпочали ще давні слов’яни, які сповідують язичництво. Тоді поштою були бог Сонця Ярило. Саме його прославляли цього дня. Народ радів догляду холодів і приходу тепла. Натовпи розводили багаття, робили опудало із сухої трави.

Після хрещення Русі церкві не вдалося заборонити свято, тому його наділили новим змістом. Масляна семиденка стала напередодні до найсуворішого посту. За християнською традицією до Масляної православні мають покаятися, відпустити образи і примиритися з близькими.

У якийсь період Масленичну семидневку називали Сирною седмицею. Під час неї вживали виключно молочку та рибу. М’яса уникали. Сьогодні це одне з найбільш ситних свят. Недарма одна з його альтернативних назв — «об’їдуха».

Млинці із самоваром на столі

Безпосередньо Масляна тривала з понеділка до неділі, проте відзначати її почали навіть раніше. У минулому їй передував Строкатий або М’ясопустний тиждень. Під час неї пісні дні чергувалися з днями, коли можна їсти все. Виходив досить контрастний період. Починаючи з М’ясопустного тижня і аж до Великодня не грали весілля.

Кінець «строкатого» періоду — це час підготовки до Масляної. У суботу народ влаштовував поминальні трапези, а в неділю ходив до родичів та друзів, щоб покликати їх на свято.

Схоже свято є у Казахстані. Науриз також присвячений проводам зими та зустрічі весни. Під час нього відбуваються народні гуляння, фестивалі.

Традиції

Весь святковий тиждень різноманітний. Кожен її день є унікальним. Він має свою назву та наповнений своїм змістом. Для кожного дня є свої ритуали, які обов’язкові до виконання.

День Назва Традиції
Понеділок Зустріч Завершували підготовку до гулянь, якщо це було зроблено раніше. Готували млинці та роздавали їх жебракам, щоб ті згадали покійних. Ходили гостями
Вівторок Заграші (сватання) Це час оглядин. Узгоджені весілля влаштовували на Антипасху
Середа Ласун Теща готувала млинці та пригощала ними чоловіка дочки. Про ставлення жінки судили з того, наскільки багато накритий стіл
Четвер Розгул Народ збирався до гуртів і на вулиці влаштовував ігри, співав пісні, водив хороводи, стрибав через вогонь, танцював, катався з гірок. Головна традиція дня – захоплення снігового містечка. Натовп ділився на дві команди. Одна (піхота) будувала зі снігу на майданчику фортецю, яку згодом захищала, а інша (кіннота) намагалася завдати непоправних руйнувань. Веселилися як дорослі, так і діти
П’ятниця Тещини вечірки Теща йшла в гості до дочки та зятя. З собою брала подруг
Субота Золовкіни посиденьки Невістки запрошували у гості близьких людей чоловіка. Насамперед — золовок. Якщо золовки були вільні — невістка кликала також неодружених подруг, а якщо заміжні — сімейних
Неділя Проводи Народ готувався до суворого посту. Перед рідними вибачалися. Влаштовували поминальні трапези. Недоїдене зі столу — спалювали. Посуд перемивали до скрипу. Потім вирушали до лазні. Наприкінці свята натовпом спалювали солом’яне опудало. Попіл від нього розкидали в поле для гарного врожаю

Як відзначити сьогодні

Столиця — одне з основних напрямів внутрішнього туризму у України. Тому саме в Москві на Масляну в 2025 році буде найрізноманітніша програма гулянь. Перелік місць, куди можна сходити:

  1. Колом’янське. У музеї-заповіднику відбудуться майстер-класи. Учасникам розкажуть про старовинні традиції та звичаї. Потім покатають на санях і почастують млинцями.
  2. Ізмайлово. На відвідувачів музею чекає вистава, прикраса опудала, старовинні Українські забави. Щоб жодна дитина не занудьгувала, будуть проведені майстер-класи.
  3. Ізмайлівський Кремль. Кремлівську програму складено для дітей. Вона включає конкурси та змагання, приготування гігантського млинця, проведення обрядів, спалювання опудала.
  4. Казкін будинок. Співробітники московського музею-театру розробили програму для дітей віком від одного до 12 років. Молодшій категорії покажуть виставу та заспівають пісні. Старші запропонують поводити хоровод і пограти в ігри.
  5. Союзмультпарк на ВДНГ. Тут буде однаково цікаво дітям та дорослим. На гостей чекають загадки, вікторини та квести.
  6. Крутицьке обійстя. Цей район міста за сотні років практично не змінився. Приїхавши до нього, складається враження перенесення у минуле. У святковий період тут відбуватимуться старовинні ігри та змагання. Учасникам продемонструють процес карбування монет, запропонують постріляти з цибулі та приміряти обладунки воїнів.

Список містить традиційні варіанти. Їх пропонують щороку. Можливо, у 2025 році програма заходів на Масляну в Москві зміниться і буде додано щось нове. Про це стане відомо ближче до свята.

Дощ у святкову сімденку — до багатого врожаю грибів у жовтні-листопаді.

Люди в ошатних костюмах з бубликами та частуванням

Масляна — це ще один привід приємно провести час. Цього дня необхідно вибачитися у близьких людей, і самому відпустити всі образи. Заборонено сваритися, плести інтриги, пліткувати, поганословити. Корисно сходити до церкви, помолитись. Згідно з повір’ям, дотримання цих рекомендацій гарантує вдалий рік.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.