Чоловік за столом із самоваром та млинцями
Свята

Проводи зими у 2025 році

Проводи зими 2025 року очікуються з 24 лютого по 2 березня. Це одне з найвеселіших народних свят. З’явився він дуже давно, але відзначається досі. Дата, коли у України проводжає українську зиму, не фіксована, щороку числа бувають різними, все залежить від Великодня.

Історія

Історія Масляної (друга назва проводів зими) починається в давнину. Ідея святкування, що зустрічає весну, має язичницьке коріння. Однак прийняття на Русі православ’я не завадило йому залишитись у житті народу.

Подія увійшла до християнської культури, що змінило його сенс. Українська Православна Церква проголосила цей період підготовкою до Великого посту. Віруючих застерігали від нестримних веселощів, закликали до молитов і спокою.

Чоловік за столом із самоваром та млинцями

Проте за часів Радянського Союзу релігійний підтекст прибрали. Свято перестали пов’язувати з Великоднем та оголосили веселою народною урочистістю. Було вирішено відзначати його в першу березневу неділю. Ідея галасливого масового святкування сподобалася людям, які згадали усі початкові традиції.

У сучасній Україні зиму проводжають в останній день Масляного тижня. Хоча офіційно святковим вважається весь цей період, неділя стає кульмінацією урочистостей.

Традиції та заходи

День, коли люди вітають весну, також називається Прощеною неділею. Християни намагаються провести його в каятті та налагодженні відносин із близькими. Втім, необов’язково бути глибоко віруючим, щоб очиститись від негативних думок. Свято оновлення природи сприяє радості, надії, веселощам у колі сім’ї та друзів.

Народні гуляння сьогодні відбуваються відповідно до давніх звичаїв. Весь тиждень влаштовуються ярмарки з ароматним чаєм, млинцями та розважальною програмою. Діти ліплять снігові постаті, дивляться костюмовані вистави та виступ фольклорних ансамблів. Дорослі змагаються у перетягуванні каната, піднімаються на дерев’яні стовпи за призами, співають та танцюють. Всім бажаючим пропонують покататися на кінному візку, взяти участь у конкурсі чи естафеті.

Найвеселіший і урочистіший момент – підпалювання опудала, що втілює зиму. Цілий тиждень воно стоїть на площі, підтримуючи дух святкової атмосфери. Навколо нього водять хороводи, передчуваючи ефектне видовище, яке чекає на всіх наприкінці. Цей обряд означає прощання з холодом, а також з усіма торішніми неприємностями.

Сучасна програма включає й інші заходи. Наприклад, у Москві проводяться:

  • пізнавальні лекції у музеях, екскурсії історичними місцями міста;
  • майстер-класи (з вивчення старовинних розписів, створення ляльок-оберегів, виготовлення свічок із вощини та ін.);
  • виставки об’єктів сучасного мистецтва, ярмарки сувенірів та виробів ручної роботи тощо.

Розклад заходів, пов’язаних із проводами зими 2025 року, з’явиться в інтернеті заздалегідь. Буде вказано час початку та закінчення кожної події. У невеликих населених пунктах (наприклад, у Міжріченську, Рубцовську, Новокузнецьку, Братську та ін.) святкова програма, найімовірніше, захопить лише недільний день. У Москві та інших великих містах (Санкт-Петербурзі, Брянську та ін.) заходи будуть проводитись кілька днів поспіль на міських площах, у парках та інших громадських місцях.

У Башкирії також щороку відзначають свято. В Уфі, столиці Республіки Башкортостан проводяться конкурсно-ігрові програми, фестивалі, концерти, веселі змагання, майстер-класи. У невеликих містах та селах теж влаштовуються тематичні розваги.

Цікаві факти

З подією пов’язано чимало цікавих відомостей.

  1. Свято названо Масляною не випадково. Назва ніби закликає насолодитися олією та іншою молочною продукцією, від якої доведеться відмовитися в пост, що йде за урочистим тижнем.
  2. А ось млинці стали святковим символом нещодавно. Раніше вони вважалися поминальною стравою. Лише у 19 столітті їх визнали символом сонця, тепла та радості (через помилку, допущену в культурних дослідженнях).
  3. Спочатку свято називалося Комоїдицею (від слов’янського «кому» — «ведмідь»). У Білорусії урочистий день, присвячений пробудженню ведмедів від зимової сплячки, існує і сьогодні, але відзначається 6 квітня.
  4. У давнину спалювання опудала символізувало не прощання з холодами, а жертвопринесення. Так люди просили богів надіслати їм урожайний рік. Попіл, що залишався від багаття, після обряду розкидали на полях.
  5. Раніше в народі свято називали «Бабиним тижнем». На цей період жінки припиняли шити та виконувати іншу роботу. Усі сім днів вони тільки смажили млинці та приймали гостей.
  6. В інших країнах також є аналогічні свята. Словенське «Курентування» та хорватські «Дзвінчари» передбачають вигнання морозів танцями у кудлатих шкурах та масках. У США та Європі в цей період проходять карнавальні ходи «Марді Гра».

Спалювання опудала перед людьми

У України проводи зими в 2025 році можна відзначити як на міському або сільському ярмарку, так і в родинному колі, зібравшись за чаєм з млинцями або відправившись на веселу прогулянку.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.