Люди біля слона
Свята

Тайський Новий 2025 рік

Культурні відмінності між європейськими та азіатськими традиціями проявляються навіть у тому, на скільки припадає Новий рік. Так, тайський Новий рік у 2025 році святкується 13—15 квітня, тоді як у Росії та Європі головне свято у році відзначають 1 січня.

Сонгкран: символізм та дати

Новий рік у Таїланді називається Сонгкран. Він бере свій початок ще у Стародавній Індії. З часом традиції Сонгкрана зазнали істотних змін і набули типових азіатських рис. У перекладі з санскриту Сонгкран означає перехід і символізує зміну пір року.

Люди біля слона

Його святкування приурочене одразу до кількох подій:

 • астрологічному переходу сонця із сузір'я Риб до Овна (сузір'я не є знаком зодіаку, тому дати трохи відрізняються від переходу сонця на знак зодіаку Овен);
 • закінчення так званого сезону спекотних днів та початку сезону дощів (у тайських традиціях пори року частково відповідають сезонам).

Святкування тайського Нового року у 2025 році розпочинається 13 квітня, а закінчується 15 квітня. Але ці дати не є остаточними. У деяких містах Таїланду починають відзначати раніше (зазвичай на півночі королівства), а десь пізніше.

 • у Бангкоку свято триває найдовше — з 9 по 15 число;
 • у Паттайї пізніше — з 18 по 20 квітня;
 • у Пхукеті гуляння проходять з 10 по 13 число.

Офіційні вихідні по всій країні припадають саме на 13, 14 та 15 квітня. У кожен із днів цього періоду тайці вкладають особливий зміст:

 • 13 числа влаштовують символічне прощання з роком;
 • 14 квітня вважається днем ​​сім'ї, коли прийнято відвідувати батьків та проводити різноманітні ритуали;
 • 15 числа — настає Новий рік, час відвідування храмів і самого розпалу всіх свят.

Традиції Сонгкрану: від обливання водою до фестивалів

У Таїланді не прийнято вбирати ялинку, включати «Іронію долі» по ТБ і готувати олів'є. Але святкування тайського Нового року також має свої яскраві особливості, які стали всесвітньо відомими. Найголовніша традиція свята – обливання водою. У цьому ритуалі мимоволі беруть участь усі (хто може не очікувати, як у нього «вистрілять» з водяного пістолета). Обливання водою знаменує собою духовне очищення та готовність до нового. Омивають квітковою водою та статую Будди.

Ще однією традицією тайського Нового року є збирання. Дивно, але наведення чистоти та порядку в будинку теж є частиною свята. Тайці викидають з дому мотлох, миють кожен куточок у будинку. Вони вірять, що чистота притягне до нього щастя, удачу та любов. У воду для збирання додають пелюстки жасмину та лотоса.

Важливою частиною свята є новорічний стіл. У Таїланді заведено починати готувати страви ще 13 числа. Всі масово відносять їх до храмів, в результаті за день біля дверей храмів накопичується безліч смачної їжі. До улюблених новорічних страв тайців входить курячий салат, суп, смажені пельмені.

Фестивалі та концерти наповнюють свято веселощами. У середині квітня у Пхукеті та Бангкоку влаштовують масові заходи. Невід'ємною частиною є ходи на слонах. Це супроводжується обливанням водою. У провінціях Новий рік проходить тихо, без галасливих концертів і шоу. Але навіть скромне святкування не применшує атмосфери Нового року. Під час Сонгкрана всі веселяться.

Запобіжні заходи

Поки в Росії дотримуються заходів безпеки під час запуску феєрверків, у Таїланді намагаються виявляти хоч найменшу обережність під час повсюдного обливання. Найчастіше ніхто не звертає уваги, що вода може пошкодити дорогу техніку або залишити сліди на одязі.

Тайці люблять не просто поливати водою, а й додавати до неї різні барвники (тальк). Це стає справжньою катастрофою для туристів. Іноді місцеві намагаються не обливати туристів, але все ж таки від води в цей день врятуватися складно.

Для того, щоб зменшити можливі негативні наслідки, важливо звернути увагу на наступні моменти при відпочинку в королівстві під час Сонгкрану:

 • бажано в ці дні не одягати дорогий одяг;
 • намагатися ховати телефон, фотоапарат тощо. у якісь водонепроникні чохли або в сумку;
 • не виглядати надто «сухим» — тайці вважають, що якщо в ці дні люди ще ніхто не встиг облити, необхідно це терміново виправити для його ж блага.

Літочислення в Таїланді

Не треба дивуватися, що у 2025 році у королівстві буде 2568 рік. Справа в тому, що королівство живе за буддійським календарем, який відрізняється від григоріанського на 543 роки. Крім Таїланду, буддійський календар використовують і інші країни Південно-Східної Азії.

Люди біля статуї

Ще однією приємною особливістю Таїланду є те, що Нових років у країні три:

 • 1 січня — все-таки вплив Європи не залишився непоміченим, тайці почали відзначати і 1 січня;
 • китайський Новий рік за місячним календарем — Таїланд перейняв традиції свого сусіда, тепер щороку відбуваються ходи на честь китайського свята;
 • Сонгкран — історичне та національне свято в країні.

Сонгкран — одне з найвідоміших за межами Азії шанованих буддійських свят. У цей час все королівство поринає в атмосферу нестримних веселощів.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.