Дівчина у вбранні весни
Свята

День весняного рівнодення у 2025 році

У березні 2025 року знову настане День весняного рівнодення, тривалість якого дорівнюватиме ночі. Дата астрономічної події плаваюча — на яке саме число воно випадає, можна дізнатися, звіряючись з григоріанським календарем. 2025-го його очікують наприкінці березня, коли відбудеться перетин по екліптиці Сонцем небесного екватора та освітлення його під прямим кутом.

Коли настає

2025 року жителі Росії зустрічатимуть День весняного рівнодення у четвер, 20 березня, о 12:01:09 за московським часом. Період від одного дня до іншого носить найменування тропічного (сонячного) року. Загальна тривалість – 365, 24 діб, а звичний календарний містить точно 365.

Щоб усунути астрономічні розбіжності, періодично використовується зайва доба. Кожні чотири роки настає високосний, що включає 29 лютого, що дозволяє скоригувати точну дату.

Не можна говорити про абсолютний збіг моментів щорічного рівнодення. Якщо рік простий, його наступ відбувається пізніше і відрізняється від попереднього часу на 5 годин 48 хвилин. Що стосується високосного, тут природне явище настає раніше на 18 годину 11 хвилин.

Дівчина у вбранні весни

На які числа випадає День весняного рівнодення не лише 2025-го, а й у найближчі роки, можна дізнатися з наведеної нижче таблиці.

Період Дата Московський час День тижня
2024 20 березня 06:06 Середа
2025 20 березня 12:01 Четвер
2026 20 березня 17:45 П'ятниця
2027 20 березня 23:24 Субота

Схід Сонця відбувається точно на сході, а заходить світило точно на заході. При цьому Сонце знаходиться над лінією горизонту та під нею протягом 12 годин.

Рівноденство буває не лише весняним, а й осіннім — 2025-го таке станеться 22 вересня о 21:19 за Москвою.

Що означає

Рівнодінством називають природне явище, безпосередньо пов'язане з тим, як змінюється розташування Сонця по відношенню до екватора Землі. Екваторіальна лінія планети висвітлюється сонячним промінням під прямим кутом. Фактично відбувається одночасна зміна пір року на різних півкулях. На територію Південного приходить астрономічна осінь, а Північне зустрічає весну, що закінчується у День літнього сонцестояння.

Коли стали відзначати

Свято прийшло з язичницьких часів. Люди були впевнені, що в результаті містичної боротьби здобували перемогу:

  • день над ніччю;
  • світлі сили над темними;
  • добро над злом.

Народний календар надав важливій даті назву Сороки. Згідно з повір'ям, з неї настає час повернення батьківщину перелітних птахів. Також момент вважається початком пробудження природних сил після довгої зими.

Розповсюдження християнства по-своєму одухотворило важливий день. Сороки трансформувалися у православне святкування. У храмах йдуть урочисті богослужіння, присвячені подвигу 40 мучеників Севастію, що постраждали за відкрите сповідання віри і відмова зректися Ісуса Христа.

День весняного рівнодення є значною датою для мешканців інших держав. У що у Середньої Азії, Казахстані, Ірані, Афганістані він має найменування Новруз. Святкування присвячене початку весни та відзначається в одне й те саме число — 21 березня.

Дівчата у вбраннях

Традиції та звичаї

У предків-слов'ян було прийнято відзначати свято з поклоніння Весні, яку просили допомогти із сільськогосподарськими роботами та захистити від негараздів. Ось що потрібно було робити для залучення прихильності:

  • займатися ритуальною випічкою — млинців, що символізують Сонце, та печива-жайворонків;
  • розпалювати багаття — по висоті вогню, що зметнувся, визначали, скільки добрих подій принесе рік;
  • танцювати і співати на пагорбах.

Також селяни ходили в ліс задобрювати Ведмежого бога, від якого залежало, яким стане майбутнє полювання. Така традиція дала святу ще одну назву – Комоїдиця.

Ще організовували ярмарки, де відбувалися масові гуляння та змагання. Учасники перетягували канати, стрибали через багаття, намагаючись досягти заступництва Весни.

У сучасному світі стало доброю традицією вітати одне одного, обдаровуючи милими тематичними сувенірами та гарними яскравими листівками із добрими словами побажань.

Народні прикмети

Період, коли протягом доби тривалість світлого часу дорівнює темному, супроводжується багатьма забобонами. Деякі прикмети залишилися актуальними і зараз:

  • якщо буде морозно, на тепла не варто чекати ще протягом 40 днів;
  • хмари знаходяться високого і швидко біжать — настають тепле літо і погожа осінь;
  • сильний вітер затягнеться на два тижні;
  • На Петрів день (12 липня) погода виявиться такою ж, як і на Сороки.

Селяни раділи, коли вдавалося помітити перелітних птахів — вони обіцяли добрий урожай зернових культур.

День весняного рівнодення святкують щороку. 2025 року його дата припадає на 20 березня. Природне явище знаменує собою вихід Сонця на перетин небесного екватора під прямим кутом. У цей час день виходить рівним ночі, а також відбувається зміна пір року на різних півкулях Землі.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.