Домовик з котом і дівчина
Свята

День будинкового у 2025 році

Щороку росіяни можуть відзначити дивовижне свято, пов'язане з народними забобонами – День домового. Дата не змінюється згодом, завжди настає 10 лютого. У 2025 році подія на честь домашнього духу випадає на понеділок, який є робітником. Але відсвяткувати його можна ввечері, дотримуючись прикмет і традицій, щоб залучити до будинку добробут і мир.

Суть свята та інші назви

День присвячений зберігачеві домашнього вогнища – духу, який невидимий для людини, мешкає за піччю та стежить за порядком, піклується про худобу та охороняє комори із зерном. Вважається, що ставитись до нього необхідно з повагою, щоб підтримувати в домі мир та процвітання. Образивши справжнього господаря, можна назавжди втратити удачу.

Інші назви – Кудеси, Велесичі.

Домовик з котом і дівчина

Історія

До появи свята безпосереднє відношення має православна церква, яка 10-го числа лютого місяця згадує Юхима Сиріна. За старим стилем дата припадає на 28 січня. Богослов, поет і філософ проживав у IV столітті і став відомий завдяки працям, присвяченим сімейним цінностям та важливості морального виховання.

Саме він вперше дав опис чарівної істоти, яка мешкає біля домашнього вогнища. На думку Юхима Сиріна, ця сила не має відношення до нечисті, навпаки, допомагає її виганяти. Також невидимий мешканець будинку допомагає мешканцям, поколіннями оберігає від бід. Але робить гидоти, якщо люди в чомусь завинили.

У слов'ян давно знали про існування невидимої сили і називали її – дідусь, дідусь, сусідко, домоохоронець чи домоправитель. Зображували істоту як кудлатого старенького невеликого зросту в домотканому одязі та лаптях або повністю порослим вовною. Його свято відзначали, використовуючи бубни – кудеси. Ходило повір'я, що вони допомагають спілкуватися із домоправителем. Тому день у народі називають «Кудеси».

Свято виникло у слов'янських народів при язичництві, коли поклонялися Велесу, покровителю поезії. Звідси друга народна назва «Велесичі».

Традиції

Святкували, намагаючись задобрити дідуся, який міг розлютившись обернутися злою силою. Пригощали домоправителя кашею, пригощали солодощами. Нерідко подавали в подарунок монети та бусинки, гарні ґудзички та інші дрібнички.

У день народження духу сідали за стіл, накритий чистою білою скатертиною. На ніч залишали на столі склянку свіжого молока, цукерки, хліб чи шматок пирога. Частування та подарунки клали в затишні містечка, де за повір'ями, жив дідусь.

Існує 3 версії появи будинкових. Перша говорить, що це покійний глава роду, який оберігає своїх нащадків. Друга запевняє, що домоправителі — ангели, скинуті Всевишнім з небес і відбувають на землі покарання. Третя – Господь сам створив для кожного дому оберігаючу силу.

Що не можна робити і можна

У Росії дотримувалися в день народження домовика певних обрядів, щоб не розсердити охоронця вогнища та забезпечити процвітання сім'ї:

  1. Звичайний віник заміняли полиновим, який відлякує злих людей. З цією метою також обкурювали приміщення димом полину, що горить.
  2. У будинку прибирали – дідусь не любить безладу, може розбушуватись.
  3. Перед сном розповідали казки, співали пісеньки про будинкове, щоб не заснути в тиші.

Було заборонено вбивати в будинку комах, які у свято могли полетіти на небо та розповісти Богові, як живе родина – тяжко чи радісно.

Цікаві факти

Домовик – дух, який може спокійно жити навіть у освяченому приміщенні, не боїться ікон. Тому називати його нечистою силою неправильно.

Хазяїн будинку не терпить людей, які кривдять кішок, які є його друзями. Дідусь сам може прийняти вигляд домашнього вихованця, щоб дбати про мешканців.

Переїжджаючи в нове житло, потрібно запросити домоохоронця переселитися разом із мешканцями, щоб продовжувати піклуватися про них.

У будинку господар вогнища вибирає затишні та темні місця – за піччю, у кутку з іконами, біля порога. Періодично в них потрібно залишати йому частування, наливши у блюдце молока, поклавши пару цукерок.

На зовнішній стіні піраміди Джессера, зведеній близько 4600 років тому, виявлено запис про маленьких прислужників богині Ісіди, які допомагають єгиптянам у домашній роботі.

Домовик

Народні прикмети

У день, присвячений дідусеві, визначали, якою буде погода найближчим часом:

  • тепла, коли в лісах почорніли дерева, а небо над ними посиніло;
  • дощовий, коли дме сильний вітер.

Існував звичай класти під пекти срібну монету. Домашній дух, прийнявши дар, притягне достаток.

Почувши за піччю сміх, можна не турбуватися про майбутнє. Коли лунає плач, треба чекати біди. Прикрощі також передбачала поява домовика в чорних шатах.

Якщо в ніч на 10 лютого виставити частування, домоохоронець може прийти уві сні та повідомити своє ім'я. У скрутну хвилину достатньо його вимовити, щоб чарівна істота прийшла на допомогу.

Як привітати

Друзям, які відзначають День будинкового, можна подарувати листівку із прикольною картинкою – зображенням героя радянського мультфільму, домовенка Кузі, із жартівливим привітанням у віршах. А самого духу вітають, залишаючи на столі блюдця з медом чи молоком, солодке печиво, бублики, яскраві невеликі іграшки та сувеніри.

Домівок у будинку та вітальний напис

Домівок на підкові та привітання

Годинник у вигляді Домового та напис

Хлопчик з віником напис

Домовик, молоко в мисці та привітання

Вітальний напис

Домівок з грошима та привітання

День будинкового язичницьке свято, яке існувало на Русі задовго до християнства. Традиції, що виникли в давнину, у багатьох сім'ях зберігають сьогодні – в'їжджають у нові квартири, захопивши з собою домоправителя, залишають на кухні блюдця із частуванням. Навіть православна церква визнає, що дух не має відношення до нечистої сили і не забороняє прихожанам відзначати старовинне свято.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.