Ріг на книзі
Свята

Єврейський Новий 2025 рік: дата та традиції

Якого числа відбудеться Єврейський Новий рік 2025 року, вже відомо. Щорічно дата змінюється через орієнтацію на фази місяця. При цьому відзначається свято дві доби. Розпочнеться святкування увечері 22 вересня (у понеділок), а завершиться – 24 числа цього ж місяця (у середу). Подія називається Рош ха-Шана і має релігійну спрямованість. Проте 23 та 24 числа стануть офіційними вихідними для всієї країни. Перенесення не буде, субота теж залишиться неробочим днем.

Історія та значення

В Ізраїлі діє місячно-сонячний календар. Він відрізняється від григоріанського, звичного більшість жителів планети, оскільки веде рахунок із виникнення світу. Початок року тут випадає на березень чи квітень (все залежить від молодика).

Ріг на книзі

Новий рік євреї святкують не з настанням першого місяця, а в день, коли відбулося звільнення від Єгипетського рабства. Тому свято випадає на сьомий місяць Тишрей (/ˈtɪʃreɪ/). У григоріанському календарі це зазвичай вересень чи жовтень.

Подія відрізняється від російської урочистості з галасливими веселощами, шампанським і феєрверками. Це пам'ятні дні з глибоким релігійним змістом. Тому проходять вони у тиші, роздумах та молитвах.

Цей період в іудейській релігії одночасно вважається Судним днем. Люди вірять, що Бог щороку оцінює їхні дії. Однак у кожного є шанс бути прощеним, якщо він покається, нічого не приховуючи і змінить свою поведінку. Тому в Рош ха-Шана євреї аналізують прожитий рік, моляться та обіцяють стати кращими.

Традиції

Головним звичаєм є трублення в шофар (баранячий ріг). Цей звук символізує початок Божого суду, закликає до усвідомленості та каяття. Є й альтернативна думка — за легендою гучна музика, що доноситься з рогу, заважає Дияволу доповідати Богові про вчинки грішників, що дає їм більше шансів на спокутування.

Обидва святкові дні євреї ходять у синагогу, а також читають молитви вдома. Люди вірять, що чим старанніше вони це роблять, тим вдалим і сприятливішим для них буде новий рік.

Святкове меню

На новорічний стіл в Ізраїлі зазвичай ставлять:

  • гранат, що приваблює благополуччя, родючість землі та народження здорового потомства;
  • мед, який обіцяє «солодке» життя тим, хто ласує ним у святкові дні;
  • халу — здобний круглий хліб, що символізує своєю формою повноту життя, гармонію та достаток;
  • рибу, приготовану повністю, щоб кожен присутній за столом був «головою» у своєму житті, обираючи правильні рішення;
  • морква, нарізану кружальцями, і імітує золоті монети, що приваблює процвітання та успіх у всіх справах.

Бажаючи залучити радість та благополуччя, люди включають у новорічне меню все перераховане. Стіл виходить гарним та багатим. Вживання алкоголю не вітається, але келихи наповнюють гранатовим чи виноградним соком.

Не рекомендується в ці дні їсти гіркі чи кислі страви. Вважається, що це принесе горе і смуток наступного року. Заборона поширюється і горіхи (числові значення цього єврейського слова збігається з комбінацією слова «гріх»). Тому не можна навіть вимовляти його, адже метою свята є каяття та вибір праведного шляху.

Ті, хто зібрався за святковим столом, бажають один одному всього найкращого, обмінюються подарунками. При цьому вітання не вважаються формальними. Словам, сказаним у ці дні, надається велике значення. Євреї вірять, що всі щирі побажання, сказані близьким, здійсняться. Усього хорошого вони бажають і собі. Читайте на нашому сайті також про святкування Песаха у 2025 році.

Цікаві факти

Ось кілька додаткових відомостей про свято.

  1. Готуються до події наперед. Найрелігійніші люди починають молитися ще за місяць до настання важливого дня. Також вони присвячують покаянню та перші 9 діб нового року. Десятий день вважається святом прощення гріхів (Йом-Кіпур).
  2. Весь місяць, що передує новорічному святкуванню, звучить звук водія. Трублять у нього щодня після ранкової молитовної служби. Виняток становить останній день року, що минає. Таким чином, місяць каяття відокремлюють від Рош а-Шана.
  3. Хоча свято вважається Судним Днем, зустрічають його радісно. Люди розуміють, що Бог завжди знаходиться поруч, винагороджуючи за добрі та гідні справи. Також вони усвідомлюють свою значущість, здатність впливати на інших своїми вчинками та відповідальність за загальний добробут.
  4. Цікаво, що у святкові дні не рекомендується спати до заходу сонця. Вважається, що так людина може проспати божественне благословення та удачу на наступний рік, що розподіляється між добрими людьми. Вранці також бажано вставати раніше.

Фрукти, миску з медом біля рогу

Єврейський новий рік – національне свято, але відзначати його можуть інші народи. Щорічно переосмислювати життя корисно для кожного. Можна робити це, дізнаючись дату події, а можна наближатися до Бога постійно, стаючи добрішим і кращим.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.