Перший запуск Whisky
Фільми

Як запускати ігри з Windows на Mac з утилітою Whisky

Що за Whisky

Якщо коротко, то це прошарок між програмами для Windows та комп'ютерами на macOS, що дозволяє їм взаємодіяти без встановлення другої операційної системи та імітації іншого заліза. Підхід відрізняється від встановлення Windows на Mac або використання віртуальних машин на зразок Parallels Desktop тим, що Whisky не емулює роботу комп'ютера. Завдяки цьому утиліта важить набагато менше, а програми через неї працюють швидше.

Опис може звучати схоже на Wine, і це недарма. В основі Whisky — CrossOver, відполірована версія Wine зі зручним інтерфейсом. Але CrossOver, на відміну від Wine, поширюється платно, так що у Whisky їх напрацювання пішли у урізаному вигляді. Так, у Whisky не працюють лончери Epic Games, Battle.net та Ubisoft Connect, не підтримуються ігри із захистом Denuvo і немає доступу до актуальної Wine 9.

Whisky підходить для запуску окремих ігор чи бібліотеки Steam. Він повинен добре справлятися із сучасними іграми на DirectX 11 та 12, тоді як зі старими проектами на DirectX 9 можливі проблеми.

Запустити Whisky можна на будь-якому Mac з процесором Apple Silicon (тобто M1, M2, M3 та їх варіації) та версією системи не нижче Sonoma (macOS 14.0). Останні обмеження пов'язані з тим, що з роботи програми необхідний інструмент Game Porting Toolkit. Це нативна утиліта для портування Windows-ігор на Mac, розроблена Apple і впроваджена саме в оновленні Sonoma. Вона розширює список ігор, які можна запустити на Mac, та спрощує процес.

Як встановити та налаштувати Whisky

Програма доступна на офіційному сайті розробників, для завантаження натисніть «Завантажити останню версію». Після цього відкрийте Finder і перетягніть файл DMG Whisky в папку «Програми». Потім натисніть на іконку для запуску.

При першому запуску програма автоматично перевірить, чи є у вас всі потрібні компоненти і докачає недостатнє

Відкриється простий інтерфейс: буде зовсім зрозуміло, що робити. Почніть із натискання іконки «+ Створити пляшку». Так називають внутрішній простір, що імітує робочий стіл Windows. Чому пляшки? Швидше за все, просто гра слів з Whisky – віскі.

На етапі створення пляшки можна налаштувати лише назву, версію Windows (від XP до 11) та розташування кореневої папки з файлами — до неї підуть встановлені ігри та системні файли, необхідні для роботи програми.

Налаштування пляшки займає буквально кілька хвилин. Коли все буде готово, користувачеві стануть доступні кнопки простої взаємодії з системою:

 • «Відкрити Диск С» — відкрити в Finder папку, виділену під системні файли.
 • Terminal – запустити «Термінал» для керування через командний рядок.
 • Winetricks – відкрити набір вже готових команд для Whisky. Вони потрібні для швидкого встановлення програм (Steam, Firefox, офісні програми і так далі), бенчмарків, бібліотек, шрифтів та налаштувань.
 • «Виконати» — запустити файл EXE або MSI з комп'ютера.

У меню «Конфігурація пляшки» відображається поточна версія Windows. Також можна налаштувати такі параметри:

 • Режим Retina – дає більш високу чіткість та якість інтерфейсу в іграх, які обробляють інтерфейс та гру незалежно один від одного.
 • Покращена синхронізація — Переключення між режимами синхронізації MSync і ESync, які використовуються для підвищення якості ігор Windows, запущених через Wine.
 • Масштабування DPI – масштабування інтерфейсу (наприклад, 100 або 125%). Параметр краще змінювати відповідно до параметрів монітора.
 • DXVK – шар перекладу на базі Vulkan. Варто включати лише якщо є проблеми з продуктивністю в іграх на DirectX 9, 10 і 11, або якщо гра відмовляється запускатися. Ця функція деактивує D3DMetal — фреймворк, який допомагає забезпечувати кращу продуктивність в іграх на DirectX 11 та 12. Параметр DXVK HUD виводить на екран додатковий шар інтерфейсу з інформацією про роботу DXVK та продуктивність.
 • Metal – технологія апаратного прискорення ігор на Mac. Параметр Metal HUD виводить на екран додатковий шар інтерфейсу з інформацією про роботу Metal та продуктивність.

Також можна відкрити редактор реєстру та меню розширених налаштувань Wine, але для базового використання програми описаних параметрів буде достатньо.

Як запускати ігри

За допомогою Whisky можна запускати окремі ігри, завантажені на комп'ютер, та проекти з лончерів на зразок Steam. Механіка трохи відрізняється, але є загальне правило.

Одна гра – одна пляшка.

Це радять самі розробники. З таким підходом вам не доведеться встановлювати заново всю свою бібліотеку, якщо у файлах відбудеться плутанина, щось перестане працювати і ви будете змушені видалити пляшку і налаштовувати нову. З мінусів: якщо мова про гру зі Steam, необхідно знову його встановлювати та входити до облікового запису. Відповідно, на комп'ютері буде кілька незалежних копій Steam, кожна з яких займе місце на диску.

З комп'ютера

Знизу праворуч показує, що програма відразу відкриється через Whisky

Якщо потрібний EXE-файл вже є на ПК, можна діяти двома способами:

 • Двічі натисніть на іконку EXE-файлу Finder, якщо в нижньому правому кутку є логотип Whisky. Якщо замість нього інша програма, клацніть правою кнопкою миші → «Відкрити у програмі» → Whisky. У утиліті виберіть, в яку пляшку потрібно встановити гру (якщо їх кілька).
 • У Whisky відкрийте потрібну пляшку та натисніть «Виконати…». Знайдіть EXE-файл на комп'ютері і двічі клацніть на його іконці. Переносити файли гри в розділ Whisky не потрібно: можна запускати прямо із «Завантажень».

Якщо ваш файл інсталятор, то установка відбудеться на диск C, створений усередині файлів Whisky. Додаток з'явиться в списку встановлених, і його можна буде швидко закріпити (по суті створити ярлик на імпровізованому робочому столі).

Ігри без інсталятора, які запускаються одразу з EXE-файлів, не збережуться у списку «Встановлені програми». Додати їх для швидкого доступу можна вручну: натисніть на іконку «Закріплення програми» та знайдіть виконавчий файл у папці з грою.

З Steam

Шрифти можуть виглядати як на Windows XP, але це не відображає якість ігор під час запуску

Для початку роботи краще створити нову пляшку. Коли вона буде налаштована, дійте так:

 1. Завантажте EXE-інсталятор Steam на офіційному сайті або натисніть у меню Whisky на кнопку Winetricks та виберіть у списку steam. Завантаження запуститься автоматично, але може знадобитися видати дозволи та докачати елементи програми.
 2. Запустіть інсталятор і встановіть Steam, дотримуючись вказівок на екрані. За замовчуванням файли клієнта записуються до папки, виділеної Whisky під Windows.
 3. Відкрийте Steam. Увійдіть до свого облікового запису та зачекайте на оновлення клієнта.

Після цього можна відразу завантажувати Windows-ігри та грати, а можна налаштувати швидкий доступ до Steam та проектів. Для цього у Whisky відкрийте пляшку із завантаженим Steam, натисніть на «Встановлені програми» та позначте шпильками EXE-файли утиліт, які хочете закріпити. Наприклад, самого Steam та ігри. Важливий момент: при запуску проекту через іконку спочатку все одно запуститься Steam і потім гра.

Якщо ви спробували відкрити Steam і нічого не сталося, зачекайте на хвилину: клієнт запускається досить повільно. Якщо зробити це кілька разів, через пару хвилин у вас може бути купа іконок Steam в доці.

З Epic Games

Як уже згадувалося, Whisky не працює із лончером магазину Epic Games. Але це виправляє Heroic Games Launcher – клієнт для встановлення та запуску ігор Epic Games, GOG та Amazon Prime Games. Його можна використовувати через Whisky, але є нюанси.

Завантажити Windows-версію Heroic та запустити через Whisky не вийде. Натомість потрібно встановити Heroic для macOS. Далі в Heroic відкрийте «Налаштування гри за замовчуванням» та переконайтеся, що у розділі «Версія Crossover/Wine» вибрано варіант Whisky.

З цією опцією ви зможете запускати ігри Windows зі своєї бібліотеки Epic Games на Mac.

Які можливі проблеми

Важливо розуміти, що навіть програма, яка спирається на нативний інструмент Apple Game Porting Toolkit, все одно залишається милицею. І Windows-версії утиліт та лончерів можуть працювати на Mac некоректно. Найпоширеніші проблеми можна вирішити — зазвичай навіть кількома способами.

Steam мимоволі відкривається, навіть якщо Whisky неактивна

Це не просто дратує, а й заважає користуватися Mac-версією Steam: якщо ви граєте в адаптовану під Mac гру через нативний лончер, сесія може завершитися під час відкриття Windows-версії Steam.

Рішень є кілька:

 • У налаштуваннях Steam відкрийте розділ «Інтерфейс» та вимкніть функцію «Автоматично запускати при увімкненні комп'ютера».
 • Закривайте лончер через іконку у вигляді хрестика, як на Windows, а не через «Завершити» у доці macOS.
 • Відкрийте стандартну утиліту «Моніторинг системи» та примусово завершіть процеси зі словом Wine (наприклад, wine64-preloader).

Методи можна комбінувати: відключити автозапуск, закрити Steam кліком хрестиком, а потім завершити процеси Wine.

Ігри в Steam не скачуються до кінця

Поширена проблема: при спробі завантажити гру процес сягає 99% і зупиняється. При спробі перезапустити процес з'являється напис «Зупинка завантаження», який не зникає навіть після перезапуску клієнта.

Що варто спробувати:

 • Видайте доступ до керування програмами. Можливо, Mac просто не дозволяє Whisky керувати іншими програмами. У налаштуваннях комп'ютера перейдіть до розділу «Конфіденційність та безпека» → «Керування програмами», натисніть «+» і виберіть Whisky.
 • Змініть регіон завантаження. Старий спосіб, який багато років допомагає користувачам Steam боротися з такою помилкою та повільними завантаженнями. Коли процес зупиниться, у налаштуваннях Steam перейдіть до розділу «Завантаження» та змініть місто у розділі «Регіон завантаження» на будь-який інший. Вибирати іншу країну не обов'язково, важливо просто змінити значення у цьому полі. Примусово завершіть Whisky, Steam та процеси Wine, зачекайте кілька хвилин і відкрийте знову.
 • Змініть компонент для синхронізації у Whisky. Усередині утиліти натисніть кнопку «Конфігурація пляшки» та у розділі «Покращена синхронізація» (за замовчуванням встановлено MSync) виберіть «Не задана» або ESync.

Після будь-яких змін завершуйте процеси Wine, перезапускайте утиліту та перевіряйте, чи запрацювали завантаження в Steam. Як правило, після виправлення помилки один раз інші ігри завантажуються коректно. Враховуйте, що після налаштування нової пляшки і нового клієнта Steam проблема може повторитися, і її знову доведеться позбавлятися.

У рядку меню з'являється кілька іконок програми

Цим також часто грішить Steam. Якщо кілька разів відкривати та закривати програму, у рядку меню можуть накопичуватися її іконки швидкого доступу.

Щоб почистити зайве, відкрийте «Моніторинг системи» і завершіть усі процеси зі словом Wine. Як правило, за іконки, що зависли, відповідають процеси внизу списку, які не займають багато пам'яті, але простіше завершити відразу все (виділіть мишкою або через Shift).

Звук переривається і пригальмовує

Деякі ігри можуть візуально працювати абсолютно нормально, а от звук ніби відтворюється з неправильною швидкістю або через динаміки, що хриплять. Таку проблему відзначають з іграми на движку Source (на зразок Portal 2, Half-Life 2 і Team Fortress 2) та деякими іншими.

Рішення просте, хоч і неочевидне. Відкрийте стандартну програму «Налаштування Audio-MIDI» та змініть формат звуку динаміків MacBook на 44 100 Гц. Перезапустіть гру.

Для відтворення більшості контенту цей формат підходить, але будьте готові, що в деяких іграх звук сипатиметься вже від формату 44100 Гц. У такому випадку потрібно перейти назад на 48 000 Гц.

Цей спосіб працює тільки з динаміками MacBook і дротовими навушниками. У бездротових моделей, як правило, можна вибирати лише між 24 кГц та 48 кГц.

Інші баги

Розробники та спільнота Whisky допомагають вирішувати проблеми, що виникають під час запуску ігор. У баг-листі на GitHub можна переглянути, як виправити виявлені баги, або відкрити нову тему, якщо зі схожим ще ніхто не звертався.

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.