Що таке розумний дім
Фільми

Як працює розумний будинок із Zigbee і які пристрої купити — Лайфхакер

Що таке розумний дім

Розумний будинок поєднує домашні електроприлади в автоматизовану систему, здатну виконувати різні завдання для зручності та безпеки його мешканців. Датчики збирають дані про стан приміщень, смарт-пристрої на основі цієї інформації виконують ті чи інші дії.

Наприклад, розумний будинок сам може включити кавоварку перед вашим пробудженням, нагріти або охолодити кімнату до комфортної температури перед вашим поверненням з роботи, перекрити водогін при появі протікання і навіть самостійно зателефонувати в поліцію, якщо хтось зайде до будинку за вашої відсутності.

Зображення: Aqara

Існує два способи побудови систем розумного будинку.

Розумний будинок на автономних датчиках

У такій системі кожен датчик працює незалежно від інших. Вони через домашній Wi-Fi передають дані до хмарного сервісу виробника. Звідти інформація потрапляє у додаток на смартфоні власника.

Автономні датчики прості в установці, але побудувати на їхній основі повноцінний розумний будинок складно. Мобільні програми часто мають обмежений функціонал, а датчики працюють лише тоді, коли є підключення до Інтернету. Крім того, між собою пристрої різних виробників несумісні, і для кожного з них доведеться ставити свою програму.

Розумний будинок з центром управління

Зображення: Xiaomi

У розумному будинку з центром управління всі пристрої підключені до одного хаба (він же шлюз), який координує їхню роботу і дозволяє керувати ними через одну програму. Така система складніша в установці та налаштуванні, але можливостей у неї набагато більше. Датчики різних виробників можуть бути сумісні один з одним, якщо використовують одну мову спілкування — протокол.

Які є протоколи розумних будинків і чим вони відрізняються

Протоколів для систем розумного будинку існує безліч, але серед поширених у Росії виділимо три.

Wi-Fi

Багато виробників використовують Wi-Fi як основу для створення свого протоколу. Застосування готових модулів дозволяє знизити ціну на розумні пристрої, але єдиного стандарту Wi-Fi для розумних будинків немає. Тому датчики різних брендів несумісні один з одним. Всі елементи розумного будинку доведеться купувати в одного виробника.

Z-Wave

Надійний завадостійкий протокол для створення систем розумного будинку будь-якої складності. Усі елементи сумісні один з одним. Проте в Росії асортимент датчиків, що підтримують Z-wave, невеликий і коштують вони набагато дорожче за аналогічні, але працюють на інших каналах зв'язку.

Zigbee

Найпоширеніший на сьогодні спеціалізований протокол розумного будинку, який підтримують тисячі пристроїв різних виробників. Протокол відкритий, так що датчики та пристрої різних виробників можуть бути сумісні один з одним. Однак багато компаній навмисно обмежують сумісність своїх Zigbee-пристроїв із гаджетами інших фірм.

Які є екосистеми розумних будинків із Zigbee

Виробники датчиків для розумних будинків рідко обмежуються однією-двома моделями. Дуже часто вони пропонує цілий комплекс пристроїв та програмного забезпечення для всіх потреб. Такий комплекс називається екосистемою. Пристрої однієї екосистеми, безумовно, сумісні друг з одним. Їхнє підключення до хаба та додатку розумного будинку проходить швидко і без проблем.

Деякі екосистеми дозволяють приєднувати лише «свої» пристрої. Інші сумісні з Zigbee-технікою інших виробників. Поширеність цього протоколу призвела до того, що багато екосистем, які раніше використовували лише свій стандарт, почали підтримувати і Zigbee.

Оскільки пристрої різних екосистем можуть бути несумісні один з одним, перед початком побудови розумного будинку слід зупинитися на одній із них.

Mi Home

Зображення: Xiaomi

Асортимент розумних пристроїв Xiaomi налічує сотні найменувань. Почати вибудовувати систему можна з будь-чого — хоч із чайника, хоч із лампочки. Всі вони приєднуються до програми mi Home на смартфоні через домашній Wi-Fi та хмару Xiaomi.

Mi Home дозволяє контролювати стан кожного пристрою, керувати ними з мобільного, а також створювати сценарії автоматизації сигналів з датчиків. Можна прив'язати до Mi Home «Яндекс Станцію 2» та взаємодіяти з технікою голосом.

Щоб додати до розумного будинку датчики та пристрої Zigbee, знадобиться шлюз Xiaomi. З ним у Mi Home можна буде додавати Zigbee-пристрої. Але хаб «бачить» лише датчики, вироблені партнерами та дочірніми фірмами Xiaomi — Yeelight, Aqara, Qingping та деякими іншими.

Які хаби для розумного будинку Mi Home купити

Aqara

Зображення: Aqara

Зростання інтересу до розумних будинків спонукало Xiaomi створити окрему екосистему Aqara, націлену на управління інженерними системами будинку. Якщо mi Home більше підходить для управління всією вашою розумною технікою від Xiaomi, то Aqara швидше впорається з регулюванням температури, захистом житла від пожежі, затоплення чи крадіжки. Aqara спочатку використовує Zigbee як основний протокол, і до Aqara Hub можна підключати Zigbee-пристрої інших виробників.

Управління розумним будинком здійснюється через програму Aqara Home на смартфоні. Можна діяти вручну або налаштувати сценарії автоматизації. Як і Mi Home, програма сумісна з «Яндекс Станціями».

Які хаби для розумного будинку Aqara купити

Яндекс

Зображення: «Яндекс»

«Яндекс» при випуску смарт-пристроїв багато в чому повторила шлях Xiaomi. Перші розумні лампочки та розетки працювали по Wi-Fi і керувалися через програму на смартфоні. Але з деяких пір «Яндекс» теж має хаб для підключення Zigbee-пристроїв. Однак можна обійтися і без нього, якщо у вас є колонка «Станція-2», «Макс», «Дуо Макс» або «Міді».

Однак, список сумісних пристроїв обмежений. Управління розумним будинком здійснюється так само, як у двох попередніх екосистемах через додаток на смартфоні. Функціонал програми такий самий.

Які хаби для розумного будинку «Яндекс» купити

Tuya / Smart Life

Зображення: Tuya

Ще одна екосистема багато в чому схожа на попередні. Але є й відмінність. У той час як Xiaomi навмисно робить свої пристрої несумісними з іншими екосистемами, Tuya поступила навпаки – їхні протоколи повністю відкриті та доступні іншим компаніям. В результаті на ринку зараз близько 20 000 Zigbee-пристроїв, сумісних зі шлюзами Tuya.

Коштують вони набагато дешевше ніж гаджети інших брендів. Мінус такого підходу — у продажу велика кількість низькоякісних пристроїв. Потрібно ретельно вивчати відгуки, щоб не натрапити на шлюб.

Ще нарікання викликає погана локалізація програми і проблеми, що часто виникають при поєднанні з «Яндекс Станцією».

Які хаби для розумного будинку Tuya / Smart Life купити

Інші екосистеми

Існує безліч інших екосистем, що використовують протокол Zigbee, наприклад Hommyn, Irbis, Sibling, Avatto. Але поширені вони менше, а принципово від розглянутих раніше не відрізняються.

Які є датчики з Zigbee

Датчик руху використовує інфрачервоні промені для виявлення руху у певній ділянці. Він ідеальний для встановлення на вході в будинок або коридорах і може використовуватися для автоматичного включення світла або сигналу про присутність в будинку.

Датчик руху Xiaomi та датчик вібрації Aqara

Датчик вібрації реагує на вібрації чи удари. Він може бути корисним для виявлення спроб злому, наприклад, якщо хтось намагається відкрити замок або розбити вікно.

Датчик відкриття виявляє, коли двері або вікно відчинені та зачинені. Можна використовувати для підвищення безпеки або просто для автоматичного увімкнення світла під час відкриття дверей.

Датчик диму виявляє наявність диму повітря, що може вказувати на пожежу. При спрацьовуванні розумний будинок може активувати звукову сигналізацію, надіслати повідомлення на смартфон або увімкнути систему пожежогасіння.

Датчик диму Aqara

Датчик протікання виявляє наявність води на поверхні, де він встановлений. Це може допомогти вчасно усунути протікання води, наприклад, від пральної машини або посудомийки. За наявності в системі крана з електроприводом розумний будинок може перекрити надходження води до житла під час спрацювання датчика.

Кліматичні датчики здатні вимірювати температуру, вологість та тиск повітря в приміщенні. Ці дані можуть використовуватися для автоматичного регулювання систем опалення, вентиляції та кондиціювання повітря.

Датчик освітленності може використовуватись для автоматичного регулювання освітлення залежно від часу доби або погодних умов.

Датчик освітленості Xiaomi

Датчик витоку газу виявляє наявність газу повітря. В результаті активується звукова сигналізація, а на смартфон надходить повідомлення.

Які датчики купити

Які є розумні пристрої Zigbee

Розумні лампи та світильники дозволяють регулювати освітлення у вашому будинку через програму або голосові команди. Вони можуть автоматично вмикатися та вимикатися в залежності від часу доби або рівня освітленості, а також змінювати колір та яскравість світла.

Світлодіодна стрічка Aqara Т1

Розумні розетки, мережеві фільтри та реле допомагають дистанційно керувати будь-якими електричними пристроями через програму на смартфоні. Увімкнення та вимкнення можна здійснювати автоматично, в результаті дії сценаріїв. Багато розумних розеток також вміють відстежувати енергоспоживання.

Вимикачі Zigbee дозволяють залишити дома звичний кімнатний вимикач, додавши можливість підключення до системи розумного будинку. Таким пристроєм ви можете користуватися як завжди – натискаючи на нього рукою. А можна зробити те саме через смартфон або сценарій автоматизації.

Терморегулятори Zigbee встановлюються на радіатори опалення або систему теплої підлоги та використовуються для автоматичного регулювання температури у приміщенні. Для керування терморегуляторами розумний будинок використовує дані з кліматичних датчиків.

Терморегулятор для радіатора Tuya

Розумні приводи для кранів дозволяють керувати потоком води у трубопроводах. Вони можуть бути використані для автоматичного поливу рослин або для запобігання витоку води.

Приводи для штор Zigbee дозволяють автоматично відкривати та закривати штори або жалюзі. Можна робити це у певний час або залежно від рівня освітленості.

Розумні дверні замки допомагають керувати доступом до приміщень. Вони можуть автоматично відкриватися та закриватися за командою зі смартфона, а також надсилати повідомлення про будь-які дії, у тому числі про спроби злому.

Розумний замок дверей Tuya

Розумна побутова техніка — Це холодильники, пральні машини, кондиціонери та інші пристрої, здатні приєднуватися до хабу Zigbee. Можна керувати ними дистанційно та збирати інформацію про їх стан та енергоспоживання.

Які Zigbee-пристрої купити

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.