Чин прощення у церкві
Свята

Прощена неділя у 2025 році

Прощена неділя – християнське свято з нефіксованою датою. Урочистість настає, коли закінчується Масляний тиждень. 2025 року православні за григоріанським календарем святкуватимуть подію 2 березня, за юліанським — 18 лютого. Це останній день перед тривалим Великим постом, тому відзначають його, влаштовуючи веселі свята та застілля.

Датування та суть свята

Якого числа зустрічати Прощене воскресіння визначають за церковним календарем, але подію завжди відзначають у неділю. Православні Росії традиційно використовують юліанське літочислення, яким дата випадає на 18 лютого. За звичним григоріанським календарем урочисту подію відзначатимуть 2 березня.

Чин прощення у церкві

Свято переходить, щороку вираховують датування за найбільшим у християнстві святом, Великоднем, яке у 2025 настане 20 квітня. Для визначення точного числа від Світлої Пасхальної неділі у зворотному порядку відраховують тривалість Великого посту – 7 тижнів. Останній недільний день перед ним і є Прощеною неділею, Сиропустом або Масляною.

Суть свята – отримати прощення за мимовільно чи мимоволі скоєні гріхи минулого року. Просити його слід як у близьких та сторонніх людей, так і у вищих сил. Втім, з такою метою православні мають каятися не лише у святковий день, а постійно, та прощати ворогів незалежно від тяжкості завданої образи.

історія свята

Вперше чин прощення виник у Палестині. Ченці, які проживали у VI-V столітті в палестинських монастирях, часто проводили багатоденний пост у пустелі. Поверталися пустельники в обитель у неділю, щоби разом провести літургію. Проте з кожним тижнем кількість ченців, які відвідали недільну службу, зменшувалась, оскільки життя в пустелі супроводжувалося безліччю ризиків – нападом розбійників, смертю від голоду та спраги, диких звірів.

Знаючи, що кожна зустріч може стати останньою, ченці перед розставанням каялися у скоєних гріхах і вибачалися у братів. Поступово традиція поширилася інші країни, де населення дотримувалося християнства.

На Русі ритуал вищої смирення разом із церковниками виконували простий народ і шляхетний стан. Було прийнято вибачатися у підданих – з цією метою імператор відвідував обителі та об'їжджав війська. Государ і патріарх взаємно просили один одного прощення під час богослужіння в Успенському соборі. Також традиційно правитель Русі відвідував в'язниці, де дарував свободу арештантам, звинуваченим у легких злочинах, і роздавав іншим ув'язненим милостиню.

Кінець Масляного тижня віщує початок Великого посту, до якого необхідно приступати з чистими помислами.

Церковні традиції Прощеної неділі

Чин прощення виконують після денної літургії чи вечірні. Вдень священики одягаються в чорний жалобний одяг і змінюють покрив на вівтарі, а також вівтарну фіранку. За традицією вечірню службу проводять у темряві.

До чину приступають після завершення служби. Спочатку парафіяни підходять до батюшки, а потім до інших віруючих, просячи вибачити за скоєні гріхи та завдані образи. Їм відповідають словами: «Господь пробачить, а ти вибач мені».

Здійснювати чин можна і після відвідин храму протягом усього дня, звертаючись до своїх родичів, знайомих, яких колись образили справою чи словом. Священнослужителі рекомендують вимовляти прохання лише після щирого каяття.

Народні обряди

Усі християнські свята замінили місцеві звичаї, оголошені язичницькими. Прощена неділя не є винятком. У народі цей час присвячували Велесу, іншим давнім богам, які відповідали за пробудження землі від зимової сплячки та за родючість. Тому, незважаючи на релігійність дати, збереглися традиції, властиві слов'янам до християнства. Сьогодні Масляна є цікавою сумішшю язичницьких і релігійних традицій:

  1. Після закінчення Масляного тижня готують смачні страви, у тому числі скоромні – адже настає Великий піст із забороною на вживання не тільки м'ясної, а й рибної та молочної продукції. На кожному столі є млинці, що символізують Сонце. На розсуд господині будинку вони можуть бути мереживними та щільними, фаршированими та порожніми.
  2. Влаштовують веселі ярмарки. На головній площі встановлюють змащений олією стовп із закріпленим на верхівці призом, водять хороводи, виконують народні пісні. У деяких районах збереглися звичаї кулачних боїв та кінних змагань.
  3. Кульмінація урочистостей – спалювання солом'яного опудала, символу минулої зими, а також смерті. Попелом, що раніше залишився від багаття, посипали грядки, щоб забезпечити багатий урожай.

У Сиропорожній (Масленічну) тиждень церква забороняє вживання м'ясного та алкоголю. Але трохи спиртного можна подати до святкового столу напередодні Великого посту.

Спалювання опудала

Прощена неділя – релігійне свято, яке допомагає православним досягти духовної чистоти напередодні Великого посту. У народі свято частіше називають Масляною і святкують, дотримуючись давньослов'янських традицій одночасно з християнськими обрядами. 2025 року відзначити подію можна буде 2 березня за григоріанським календарем.

Читайте також:

Схожі повідомлення

Залишити коментар

* Використовуючи цю форму, ви погоджуєтеся на зберігання та обробку ваших даних на цьому веб-сайті.